سفر به شهر تاریخی ایران ، یزدیزد شهری با پیشینه ی تاریخی و معماری خاص است.شهر یزد به دلیل معماری تاریخی ارزشمند و بافت سنتی دست نخورده‌اش در ۱۸ تیرماه سال ۱۳۹۶ در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید.

اگر به یزد سفر کردید و یا گذرتان به آن شهر افتاد ، محال است که بیکار بمانید از بس مکان تفریحی و دیدنی دارد.مخصوصا اگر به بازدید از مکان های قدیمی و تاریخی علاقه مند هستید و یا دلتان پر می کشد برای خوردن دم نوش در کاروانسراهای قدیمی ، یزد را در اولویت های سفرتان بگذارید.یزد جزو شهرهای محبوب ایران برای سفر و گردش است.متقاضیان خرید بلیط هواپیما به یزد یکی از بالاترین آمار متقاضیان برای خرید بلیط هواپیما می باشد.

صورگشت برای شما لیستی از پرطرفدارترین مکان های دیدنی یزد را جمع آوری کرده است.با صورگشت همراه باشید :

خانه هنر یزد

خانه های خشتی قدیمی که بسیار حس و حال باصفایی دارند.

در خانه هنر یزد شما می توانید علاوه بر دیدن یک بنای تاریخی ، دم نوش سنتی در کافه هایش نوش جان کنید.

می توانید از صنایع دستی یادگاری بخرید و از همه چالب تر این که به بام این خانه بروید و بافت باستانی یزد را به تماشا بنشینید.

آتشکده بهرام یزد

یک ساختمان آتشکده بسیار زیبا و هنرمندانه با سرستونهای سنگی است.حوض گرد در ابتدای ورودی این آتشکده ، بسیار زیبا خودنمایی می کند.

یک اتاق مرکزی دارد که زرتشتیان آن را برای اتاق آتش در نظر گرفته اند و اطراف اتاق آتش اتاق های فریضه ی نماز و نیایش قرار دارد.

سرو ابرکوه

در یزد یک درختی وجود دارد که بسیار پیر و قدیمی است.برخی افسانه ها می گویند نوح این درخت را کاشته است.

این درخت پیر و سبز 11 و نیم متر پهنا دارد و دیدنی جذاب و متفاوتی به شمار می رود.

حمام ابوالمعالی یزد

نمی شود به یزد بروید و این حمام را نبینید!این حمام متعلق به دوره ی قاجاریه است.و تا 40 سال پیش فعال بوده.

بیش ترین جذابیت آن را سقف این حمام تشکیل داده است که بر اساس معماری منطقی و حساب شده ای  ، اصیل و خاص با آجر و ریگ و گچ و ساروج ساخته شده است.

حمام خان یزد

 معروف به گرمخانه یا گرمابه‌ی نور در سال ۱۲۱۲ ه.ق به دستور محمدتقی خان بافقی، حاکم یزد، در زمینی به مساحت ۱۱۷۰ متر مربع و زیربنای ۹۰۰ متر مربع بنا گردید.بنای این حمام هم مثل اکثر حمام‌های تاریخی مشتمل بر ورودی، دالان، سربینه، میان‌در، گرمخانه، قرینه، تون، گاورو، فضای پشتیبانی سرویس و طویله است. حمام خان که به تازگی ثبت ملی شده، امروز دیگر به یکی از جاذبه‌های گردشگری یزد تبدیل شده است و مسافرانی که برای بازدید از میدان و بازار خان می‌آیند، حتماً برای استراحت و تازه کردن گلو و یا خوردن یک وعده‌ی غذایی به این بنای تاریخی زیبا سر می‌زنند.

امروزه از این بنا به عنوان چایخانه و رستوران سنتی استفاده می‌گردد.

پارک کوهستان

پیشنهاد صورگشت به شما این است که وسط تمام تفریح ها و گردش های تاریخی تان ، سری به این پارک بزنید.این پارک خانوادگی است و در مسیر جاده ی تفت به یزد احداث شده است.

امکانات بی نظیر این پارک آن را از سایر فضاهای سبز مجزا کرده است.مثلا دریاچه مصنوعی دارد و شما می توانید در آن قایق سواری کنید.پیست اسکیت و موتور و ماشین های کوچک دارد.حتی شهر بازی دارد.شما می توانید در آلاچیق های آن بساط پیک نیک خود را بیندازید و یا چادر بزنید.

بازار خان یزد

بازار خان یزد مربوط به دوره ی قاجار است  ذره ذره ساخته و تکمیل شده است.این بازار بزرگ ترین بازار یزد از نظر اندازه به شمار می رود و 153 غرفه و مغازه دارد.

موزه آب یزد 

خانه پنج طبقه است که در آن می‌توانید از لوازم مختلف حفر قنات، ابزار و ادوات اندازه‌گیری حجم آب، وسایل تامین روشنایی در قنات، اسناد و مدارک خریدوفروش آب و وقف‌نامه‌های قدیمی، کتابچه میراب‌ها و اسناد توزیع آب، ظروف نگهداری و حمل آب و بسیاری لوازم و اشیای ارزشمند دیگر دیدن کنید. اما چیزی که این خانه را از سایر خانه‌های مشابه‌اش در یزد متفاوت ساخته است، وجود یک رشته کاریز صد ساله است که از میان این خانه عبور می‌کند. جالب است بدانید در پشت‌بام این خانه، چاه‌خانه‌ای قرار دارد که به وسیله چرخ چاه از آن آب می‌کشیدند و آب‌انبار خانه را که در طبقه همکف قرار داشت، پر می‌کردند. 

موزه‌ قصر آیینه‌ یزد 

یک موزه ی بی نظیر و بزرگ در داخل یک باغ بسیار بزرگ است.

 حیاط وسیع با استخری در وسط، اتاق‌های گچ‌بری و آینه‌کاری شده رو به استخر، راهروهای تو در تو و حوض‌خانه، از جاذبه‌های چشم نواز این بنا هستند که در زمان پهلوی اول بنا شده است.

معماری این خانه هم سنتی هست و هم اروپایی.اتاق هایی مشرف به استخر یا نشیمن بهاری، اتاق خواب، قسمت شاه‌نشین، حوض‌خانه و سرویس است. تزیینات اتاق‌ها شامل گچ‌بری و نقاشی روی دیوار و آیینه‌کاری است که حوض‌خانه بنا بیشترین تزیینات را دارد. درها و پنجره‌ها چوبی و مشبک با شیشه‌های رنگی است و پنجره‌ها به وسیله لولای جدا شونده به‌صورت ساده و رنگی در می‌آید. 

داخل این موزه ‌ مجموعه‌های‌ خطی‌، اسلحه‌، سکه‌، کتب‌، تمبر، قفل‌ ،دهنه‌ اسب‌ (متعلق‌ به‌ هزاره‌ دوم‌ قبل‌ از میلاد) و نمونه‌هایی‌ از برنزهای‌ لرستان‌ و اشیای‌ دیگر به‌ نمایش‌ گذاشته‌ شده‌ است. از سال ۱۳۷۷ تاکنون انواع آینه، ابزار وسایل روشنایی شامل گونه‌های مختلف پیه‌سوز و چراغ‌های قدیمی، انواع کبریت، قلمدان و طپانچه در این موزه به نمایش گذاشته شده‌اند. 

تکیه امیرچخماق 

یکی دیگر از جاذبه های گردشگری یزد ، تکیه ی امیر چخماق است.در هنگام سوگواری و نخل‌برداری، حاکم در غرفه شاه‌نشین و بانوان در دیگر غرفه‌ها تکیه می‌زدند و به تماشای مراسم می‌پرداختند.

باغ دولت‌آباد یزد 

یکی از باغ های دیدنی و قدیمی شهر یزد ، باغ دولت آباد یزد است.

 فضای سبز باغ، درختان میوه مانند انگور و سرو و کاج داشته و همچنین گل‌های محمدی و سرخ نیز در باغ دیده می‌شوند. این باغ ، یکی از باغ‌های ایرانی ثبت شده در میراث جهانی توسط یونسکو است.

در واقع باغ دارای چهار بنای اصلی بوده که سه دستگاه آن به نام هشتی، تالار طنبی و سردر هنوز بر پای است و قسمتی از اتاق‌های زمستانی هم وجود دارد ولی بقیه ساختمان‌ها و حتی عرصه‌ی آن از بین رفته است. "عمارت هشتی" که در انتهای محور اصلی باغ و متصل به دیوار جنوبی است، در واقع کوشک اصلی باغ به‌شمار می‌رود و به سبب وجود بادگیر مرتفع آن شهرت خاصی دارد. این بادگیر با ۳۳ متر و ۸۰ سانتی‌متر ارتفاع، بلندترین بادگیر موجود در ایران است. عمارت هشتی دارای سه اتاق بزرگ و حوض‌خانه‌ای (با حوض یکپارچه مرمرین) در وسط است. طرح آن شبیه سایر کوشک‌های ایرانی است و طبقه فوقانی یک تالار و صفه و منظر دارد».

قنات زارچ

 پس از ورود اسلام به ايران، مسجد جامع يزد در حريم قنات زارچ ساخته شد و چند ميله چاه اين قنات در محدوده اين مسجد قرار گرفت تا علاوه بر پر كردن آب انبار وسيع زير مسجد، نمازگزاران بتوانند از طريق پاياب برای گرفتن وضو از آب قنات استفاده كنند. قنات زارچ با عنوان طولانی‌ترین قنات ایران شهرت دارد و در آثار ملی ایران و در یک پرونده به نام قنات‌های ایرانی در فهرست میراث جهانی یونسکو نیز به ثبت رسیده است. 

میدان ساعت یزد

اولین ساعت شهری ایران در این میدان در شهر یزد نصب شده است.این بنا خشتی است و به شکل مکعب مستطیل که در بالای آن ، ساعت قرار گرفته است.

  این ساعت ساخته‌ی فردی به نام ابوبکر است که در شهر یزد ساعت‌ساز بود. ساخت برج ساعت به زمان قاجار برمی‌گردد و طاق و قوس‌ها، تزیینات آجری و کاشی‌کاری‌های منقوش به خطوط آیات و … به آن جلوه‌ای خاص داده‌اند. 

آب‌انبار شش بادگیر

 یکی از دیدنی‌های یزد به‌شمار می‌رود که حدود ۱۸۰ سال پیش ساخته شده و یادگاری از دوران حکومت قاجار است.این آب انبار دارای شش بادگیر است، سه بادگیر آن از ابتدا ساخته شده بود و سه بادگیر دیگر بعدها به آن الحاق شده‌ است. با کمی دقت در شکل بادگیرها تفاوت سه بادگیر قدیمی با دیگر بادگیرهای آن مشهود است. شش بادگیر آب‌انبار با توجه به شرایط اقلیمی و جهت باد در این منطقه به شکل هشت وجهی هستند.

مدرسه ضیائیه یا زندان اسکندر

 در ساخت این بنای عظیم تاریخی، از هیچ نوع تزیینات کاشی‌کاری استفاده نشده است. به نظر می‌رسد تنها از خشت خام برای ساخت عمارت مدرسه بهره برده باشند که شاید همین امر بیان‌کننده‌ی دلیل استقامت و ماندگاری آن تا قرن معاصر است.

خانه‌ی لاری‌های یزد 

در یزد خانه های بسیار لوکسی وجود دارد که هرچند قدیمی هستند اما بسیار دیدنی و زیبا هستند.خانه هایی بسیار بزرگ با حیاط و معماری های بی نظیر که واقعا ارزش دیدن دارند.خانه لاری‌ها شامل شش باب خانه با فضاهای کاملاً معماری ویژه خانه‌های کویری است. این خانه در سال ۱۲۸۶ قمری ساخته شده مالک آن حاج محمدابراهیم لاری بوده‌ است. در گذشته به عنوان خانقاه نعمت‌اللهی از آن استفاده می‌شد. مساحت آن حدود ۱۷۰۰ متر وزیر بنایی معادل ۱۲۰۰متر مربع را داراست. درها، پنجره‌ها، ارسی‌ها و اتاق‌های آیینه‌کاری و نقاشی شده آن یکی از نمونه‌های زیبا و عالی خانه‌های اعیانی قرن سیزدهم است.

آرامگاه سید شمس‌ الدین

 یزد میزبان مجموعه بناهایی کهن از قرون مختلف است که آرامگاه سید شمس‌الدین یکی از این عمارات است. از خصوصیات جالب و قابل توجه این اثر تاریخی، تزیینات معماری انجام شده بر آن است که کارشناسان آن را یکی از شاهکارهای هنر معماری یزدی معرفی می‌کنند. طراح این اثر تاریخی سید شمس‌الدین است که اثری زیبا را برای آیندگان به یادگار گذاشته است. 

مسجد جامع یزد

یکی از زیباترین، بی‌نظیرترین و مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری ایران است که در قرن ششم ه.ق ساخته شده و مرمت و بازسازی مکان‌های مختلف آن تا دهه‌ی اخیر ادامه داشته است.

در دنیا بلندترین مناره در این مسجد واقع شده است.این مسجد شش درب ورودی دارد. محرابی که در گنبدخانه واقع شده است و در واقع به عنوان محراب اصلی نیز درنظر گرفته می‌شود، توسط کتیبه، آجر ضربی و کاشی معرق، تزئین شده و جلوه‌ای از هنر و ذوق ایرانی را به جهانیان عرضه می‌دارد.

گنبد مسجد که زیباییش چشم هر بیننده‌ای را به خود خیره می‌سازد، از دو پوسته‌ی متصل به هم تشکیل شده است که با طرح زیبایی از گل صابونکی، با ساقه‌ای مزین به نام الملک الله، که به خط کوفی تکرار شده است، عنوان یکی از ممتازترین و یگانه‌ترین آثار معماری جهان را از آن خود ساخته است. قطعا گنبدخانه، ایوان و مکان‌های اطراف آن را می‌توان یکی از زیباترین قسمت‌های مسجد جامع یزد دانست.

آب‌انبار رستم گیو

این بنای تاریخی در دوره ی قاجار ساخته شده است.موقعیت قرارگیری این بنا بسیار مناسب است بنابراین اغلب گردشگران از آن دیدن می کنند.

 این بنای تاریخی، روی دشتی صاف متشکل از طبقات خاک رس احداث شده‌ است. معمار معروف، این اثر گنبدی شلغمی شکل را که با بهره‌مندی از آجر به‌صورت طرح زیبایی از سرو، تزئین کرده‌ است، برای آن در نظر گرفته‌ است که یکی از زیبایی‌های چشم‌گیر و دوست‌داشتنی این آب‌انبار به شمار می‌آید. در کنار گنبد شلغمی شکل، تعداد ۴ عدد بادگیر مرتفع ساخته شده‌ است که آن‌ها نیز از بدنه‌ای با تزئینات آجرکاری برخوردارند. مخزنی استوانه‌ای شکل نیز برای آن درنظر گرفته‌ شده‌ است که طبق آمار کارشناسان معماری و باستان‌شناسان، از گنجایشی برابر با ۲۳۰۰ متر مکعب آب ذخیره شده برخوردار خواهد بود.


یزدشهر یزدگردش در یزداماکن دیدنی یزددیدنی های یزدسفر به یزدبلیط هواپیما یزدبلیط پرواز به یزدبلیط پرواز از یزدبلیط ارزان یزدبلیط چارتر یزدخرید آنلاین بلیط هواپیماخرید آنلاین بلیط چارترخرید آنلاین بلیط یزدخرید آنلاین چارتر یزدخانه هنر یزدآتشکده بهرام یزدسرو ابرکوهحمام ابوالمعالی یزدحمام خان یزدپارک کوهستانبازار خان یزدموزه آب یزدموزه قصر آیینه یزدتکیه امیر چخماقباغ دولت آباد یزدقنات زارچ یزدمیدان ساعت یزدآب انبار شش بادگیر یزدمدرسه ضیائیه یزدزندان اسکندر یزدخانه لاری ها یزدآرامگاه سید شمس الدینمسجد جامع یزدآب انبار رستم گیو یزد

  • پشتیبانی :05632457102
  • پشتیبانی :09351600466
  • آدرس :بیرجند بلوار معلم خیابان فردوسی پلاک 32
  • ایمیل :info[at]tkt30[dot]com
تمامی حقوق این سایت متعلق به می باشد