سفر به پایتخت ایران [ قسمت چهارم ]تهران بزرگترین شهر ایران و پایتخت این کشور است. تهران بیست و پنجمین شهر پرجمعیت در جهان است که از شمال به مناطق کوهستانی و از جنوب به منطقه کویری منتهی می شود ، بنابراین آب و هوای مناطق مختلف شهر با یکدیگر متفاوت است. شمال شهر دارای آب و هوای خنک و خشک و جنوب آن دارای هوای گرم و خشک است. ساختار شهر ترکیبی عالی از سنت و مدرنیته است. تهران شهری معتبر و قدیمی است که در گذشته به آن "شهر ری" هم گفته می شد. شهر ری هم اکنون در جنوب تهران واقع شده است. تهران دارای بناهای قدیمی ، مساجد باشکوه ، بناهای زیبا، پارک های عالی و همچنین ساختمان های مدرن است. اگرچه تهران به عنوان یک شهر تاریخی شناخته نمی شود اما دارای جاذبه های زیادی است که ارزش دیدن نیز دارد. 

در ادامه مقاله  "سفر به پایتخت ایران"  مجله صورگشت قسمت چهارم و پایانی مقاله را آماده نموده است. با ما همراه باشید.

 

 

شمس العماره

 

این عمارت یکی از بناهای تاریخی تهران است و متعلق به دوره قاجار است. شمس العماره  یا "عمارت خورشید" از مهمترین ساختمانهای کاخ گلستان است.

این عمارت در سال 1282 هجری قمری به دستور ناصرالدین شاه ساخته شده و در یک دوره دو ساله ساخته شده است. هدف از این عمارت مشاهده شهر تهران و اماکن نزدیک توسط شاه و میهمانان وی بود. معماری این عمارت ترکیبی از معماری سنتی ایرانی با معماری غربی است و آنها این روش را به سبک تهرانی معرفی کرده اند.

 

 

حرم شاه عبدالعظیم

 

این حرم متعلق به یکی از نوادگان امام حسن (ع) است. در شهر ری واقع در جنوب تهران واقع شده است. این زیارتگاه به قرن سوم برمی گردد و یکی از مکانهای مشهور زیارتی برای ایرانیان است.

پایه حرم چهار ضلعی است و هر طرف آن حدود 8 متر است. دقیقاً مانند هر ساختمان سلجوقی ، این یکی نیز دارای چهار طاق روی چهار دیوار اتاق است. در طبقه فوقانی یک اتاق هشت ضلعی وجود دارد و در آن یک اتاق شانزده طرفه است. گنبد اصلی در بالای این اتاق قرار دارد.

هر اتاق با آینه کاری های زیبا طراحی شده است. نوسازی اصلی در زمان سلطنت طهماسب اول در داخل حرم و ایوان به دوران صفویه باز می گردد. یکی دیگر از بازسازی های ساختمان در دوره قاجار انجام شده است. پوشش طلای گنبد به دستور ناصرالدین شاه قاجار در سال 1214 شمسی انجام شد. بسیاری از افراد مشهور ایران مانند ناصرالدین شاه در این ساختمان یا در باغ توتی به خاک سپرده شدند.

قبرستانی وجود داشت که برای رضا شاه پهلوی به این حرم اضافه شده و در تمام مدت بسیاری از اقوام رضا شاه در آنجا دفن شده اند. این قبرستان پس از انقلاب توسط مردم ایران تخریب شد.

 

درکه

 

درکه منطقه کوهستانی است که در شمال غربی تهران واقع شده و مسیری عالی برای پیاده روی در تهران است. این منطقه نام خود را از نوعی کفش به نام درگه گرفته است که در هنگام برف پوشیده می شود تا راه رفتن در برف آسان تر شود.

رودخانه ای در این منطقه وجود دارد که محیط را در طی تابستان خنک می کند. قدمت درکه به قرن 5 باز می گردد. سنگ قبرهای سنگی ، اجاق های قدیمی ، ملات سنگسار ، حرم و چشمه آب در ضلع شمالی درکه وجود دارد. از دیگر مناطق گردشگری درکه می توان به سه مسجد ، هفت حوضچه ، جنگل کارا و آبشار ، آبشار بند عبداله ، آبشار جوزاک ، آب سفید و آب یخ زده اشاره کرد .

درکه حدود 1700 متر از سطح دریا بالاتر است. مردم درکه به مشاغلی مانند استخراج سنگ های سبز از معدن درکه ، کار با آسیاب ، دامداری ، باغبانی و باغداری مشغول هستند .

 

قلعه گبری

 

قلعه گبری در جنوب شرقی شهر ری واقع شده است. این بنای تاریخی 2000 سال قدمت دارد. مساحت آن 3000 متر مربع است و در دوره ساسانیان ساخته شده است. برجها و دالانها به دلیل فرسایش تخریب شده اند و امروزه فقط دیوارهای بلند ساخته شده از خشت و گل هنوز ایستاده اند.

این قلعه پس از انقلاب اسلامی در ایران ، تبدیل به یک کارخانه باروت شد و پس از درگذشت صاحب آن ، به حرم شاه ادول اعظم اضافه شد.

از آنجا که فضای داخلی قلعه چندان مهم نیست و همچنین به دلیل دیوارهای بلند قلعه ، اکنون از آن به عنوان یک اتاق انبار استفاده می شود.

 

فرحزاد

 

فرحزاد یک محله در شمال غربی تهران است. این محله به آب و هوای خوبش معروف است. افراد زیادی در تابستان که تهران گرم است، از این مکان بازدید و رستوران های این منطقه استفاده می کنند.

 

غار یخ مراد

 

این غار در نزدیکی روستاهای آزادبار و کوهنه دل است. 65 کیلومتر با تهران فاصله دارد. افتتاح غار یاخ مراد در کوهی در آن منطقه است و مسیر رسیدن به غار شیب دار است و پس از پیاده روی در این مسیر چشمه یخ زده ای را روی زمین مشاهده خواهید کرد.

ارتفاع این غار حدود 2640 متر و دهانه غار 3 متر و ارتفاع آن 8 متر است. جنبه جالب این غار این است که طبقه بندی شده است و دارای 4 طبقه است که هر کدام 30 متر بالاتر از دیگری هست.

در گذشته بومیان این منطقه بر این باور بودند که یخ های حاصل از این غار می توانند نازایی زنان را درمان کنند. وجود گره های حلق آویز گره خورده در دهانه اصلی غار به همین دلیل بود که روستای مجاور به معنای واقعی کلمه "دهکده دریچه" خوانده می شود.

باستان شناسان فسیلی از یک صدف دریایی به نام کاردیتا را در نزدیکی دهانه غار پیدا کرده اند. این فسیل 50 میلیون سال قدمت دارد و ثابت می کند که در زیر آب زندگی می کرده اند .

 

شما نیز می توانید با استفاده از سامانه رزرواسیون آنلاین صورتیک بلیط ارزان قیمت هواپیما تهران را تهیه کنید و سفری آسوده خاطر برای خود رقم بزنید .

 

سفر به تهرانمکان های گردشگری تهرانبلیط ارزان قیمت تهرانمکان های دیدنی تهرانجاذبه های گردشگری تهران کجاستمجله صورگشت

  • پشتیبانی :05632457102
  • پشتیبانی :09351600466
  • آدرس :بیرجند بلوار معلم خیابان فردوسی پلاک 32
  • ایمیل :info[at]tkt30[dot]com
تمامی حقوق این سایت متعلق به می باشد