سفر به پایتخت ایران [ قسمت سوم ]تهران بزرگترین شهر ایران و پایتخت این کشور است. تهران بیست و پنجمین شهر پرجمعیت در جهان است که از شمال به مناطق کوهستانی و از جنوب به منطقه کویری منتهی می شود ، بنابراین آب و هوای مناطق مختلف شهر با یکدیگر متفاوت است. شمال شهر دارای آب و هوای خنک و خشک و جنوب آن دارای هوای گرم و خشک است. ساختار شهر ترکیبی عالی از سنت و مدرنیته است. تهران شهری معتبر و قدیمی است که در گذشته به آن "شهر ری" هم گفته می شد. شهر ری هم اکنون در جنوب تهران واقع شده است. تهران دارای بناهای قدیمی ، مساجد باشکوه ، بناهای زیبا، پارک های عالی و همچنین ساختمان های مدرن است. اگرچه تهران به عنوان یک شهر تاریخی شناخته نمی شود اما دارای جاذبه های زیادی است که ارزش دیدن نیز دارد. 

در ادامه مقاله "سفر به پایتخت ایران" مجله صورگشت قسمت سوم مقاله را آماده نموده است. با ما همراه باشید.

 

مسجد سپهسالار

 

مسجد سپهسالار که پس از انقلاب به مسجد آیت الله مطهری شناخته می شود، یکی از بزرگترین مساجد تهران است. این مسجد به همراه مدرسه ای است که دارای همین نام است، بعد از مدرسه چهارباغ در اصفهان ، این مدرسه و مسجد بزرگترین و معتبرترین بناهای تاریخی اسلامی در ایران است.

این مسجد در ضلع جنوب شرقی میدان بهارستان و در کنار ساختمان قدیمی مجلس شورای ملی ایران قرار دارد.

ساخت ساختمان اصلی حدود 5 سال طول کشید. مسجد و مدرسه سپهسالار، طراحی آن آمیزه‌ای از معماری ایرانی و معماری مسجدهای استانبول است. به‌طور کلی طرح این بنا الهام گرفته از مسجد جامع اصفهان و مدرسه چهارباغ اصفهان و مسجد ایاصوفیه استانبول است که دیدن آن خالی از لطف نیست.

 

مجموعه سعد آباد

 

بدون شک مجموعه سعد آباد یکی از مراکز مهم تاریخی و گردشگری است که نظر هر گردشگری را به خود جذب می کند. مجتمع سعدآباد در شمال تهران واقع شده و 300 هکتار وسعت دارد. دارای هوای آرامش بخش است زیرا 180 هکتار از آن جنگل طبیعی ، بهار ، قنات ، باغ ها ، گلخانه ، رودخانه و خیابان های پر از درخت و گل است.

ابتدا، این کاخ یک منطقه برای سکونت خانواده قاجار و خویشاوندان سلطنتی آنها بود. اما بعد از گسترش این مجتمع ، از آن به عنوان مناطقی استفاده شد كه رضا شاه و سپس پسرش محمدرضا شاه در آن زندگی می كردند.

پس از انقلاب اسلامی این مجموعه به موزه تبدیل شد. کاخ ملکه مکانی برای استقبال از میهمانان خارجی بود.

 

کاخ نیاوران

 

کاخ نیاوران در باغ نیاوران واقع شده است و اصلی ترین کاخ مجتمع نیاوران است. این مجموعه به دستور محمدرضا پهلوی ساخته شده و ساخت آن 9 سال به طول انجامیده است. کاخ نیاوران به مساحت 9000 متر مربع و دارای دو و نیم طبقه است.

قرار بود این مکان به عنوان مکانی برای استقبال از میهمانان خارجی مورد استفاده قرار گیرد ، اما پس از ساخت آن ، تبدیل به یک مکان اقامتی برای محمدرضا شاه و خانواده وی شد.

طراحی این مجموعه ترکیبی از معماری ایرانی و معماری قبل و بعد از اسلام است.

این کاخ هم مانند مجموعه سعد آباد در شمال تهران واقع شده و آب و هوایی بسیار مطبوع دارد .

 

 

کاخ مرمر

 

این کاخ به دستور رضا شاه پهلوی ساخته شده است. گفته می شود که نقشه کاخ توسط خود شاه طراحی شده است. معمار این کاخ لئون تادوسیان ، معمار بسیار مشهور ایرانی-ارمنی بود.

گنبد این کاخ با الهام از گنبد مسجد شیخ لطف الله در اصفهان ساخته شده است. ساخت این کاخ در سال 1937 آغاز شد. مساحت این کاخ 35462 متر مربع است.

کاخ مرمر در ابتدا مکان اقامت و کار رضا شاه بود. قبل از تصویب قانون خزانه داری ملی ، جواهرات سلطنتی از کاخ گلستان به این کاخ منتقل می شد و در زیرزمین نگهداری می شد.

در زمان سلطنت محمدرضا شاه ، این کاخ به دفتر رسمی پادشاه و مکانی برای برگزاری جلسات تبدیل شد. عروسی محمدرضا شاه با فوزیه و درگیری او با فرح در این کاخ برگزار شد.

به دلیل تلاش تروریستی شاه در این کاخ ، دفتر وی به کاخ صاحبقرانیه منتقل شد و پس از آن کاخ مرمر به موزه تبدیل شد. در این موزه هنگ مركزی شاه و كلاه او با گلوله ای از آن در اثر ترور نگه داشته شده بودند.

این موزه پس از انقلاب بسته شد و بعد از چند سال از آن به عنوان شورای مصلحت استفاده شد. این کاخ در سال 2008 تعمیر شد.

 

 

کاخ گلستان

 

کاخ گلستان مجموعه ای از ساختمان های واقع در میدان ارگ تهران است. بناهای این کاخ ها در زمان های مختلف ساخته شده است.

نام کاخ از نام یک تالار در ساختمان بیرونی کاخ گرفته شده است که به آن گلستان نیز گفته می شود.

ساخت این مجتمع در زمان سلطنت طهماسپ اول آغاز شد و در دوره قاجار گسترش یافت و با اتمام آن ، پادشاهان قاجار در همان جا اقامت گزیدند.

در دوره پهلوی ، این کاخ مکانی برای برگزاری اجتماعات رسمی و یک مکان اقامتی برای روسای جمهور و میهمانان خارجی و ویژه بود.

در این مدت برخی قسمت های کاخ تخریب شده است.

بسیاری از رویدادهای ویژه تاریخ معاصر ایران در این مجموعه اتفاق افتاده است. امروز این مجموعه به موزه تبدیل شده است.

 

ادامه مطلب را می توانید در قسمت چهارم ( قسمت پایانی ) مجله صورگشت دنبال نمایید ...

 


گردشگری در تهرانسفر به تهرانبلیط هواپیما به تهرانمکان های دیدنی تهرانجاذبه های گردشگری در تهرانمجله صورگشت

  • پشتیبانی :05632457102
  • پشتیبانی :09351600466
  • آدرس :بیرجند بلوار معلم خیابان فردوسی پلاک 32
  • ایمیل :info[at]tkt30[dot]com
تمامی حقوق این سایت متعلق به می باشد