سفر به پایتخت ایران [ قسمت دوم ]تهران بزرگترین شهر ایران و پایتخت این کشور است. تهران بیست و پنجمین شهر پرجمعیت در جهان است که از شمال به مناطق کوهستانی و از جنوب به منطقه کویری منتهی می شود ، بنابراین آب و هوای مناطق مختلف شهر با یکدیگر متفاوت است. شمال شهر دارای آب و هوای خنک و خشک و جنوب آن دارای هوای گرم و خشک است. ساختار شهر ترکیبی عالی از سنت و مدرنیته است. تهران شهری معتبر و قدیمی است که در گذشته به آن "شهر ری" هم گفته می شد. شهر ری هم اکنون در جنوب تهران واقع شده است. تهران دارای بناهای قدیمی ، مساجد باشکوه ، بناهای زیبا، پارک های عالی و همچنین ساختمان های مدرن است. اگرچه تهران به عنوان یک شهر تاریخی شناخته نمی شود اما دارای جاذبه های زیادی است که ارزش دیدن نیز دارد. 

در قسمت اول "سفر به پایتخت" تعدادی از مراکز گردشگری و تاریخی این شهر را معرفی کردیم. مجله صورگشت قسمت دوم مقاله را آماده نموده است. با ما همراه باشید.

 

آتشکده بهرام

 

آتشکده بهرام ، که به عنوان معبد آتش ری نیز شناخته می شود ، به دوره ساسانیان باز می گردد و در شهر ری واقع شده است. در 12 کیلومتری جنوب شرقی شهر ری به سمت ورامین ، در ارتفاعات روستای قلعه نو ، ویرانه های کاخ یا آتشکده باقی مانده است.

این آتشکده در تپه ای مرتفع قرار دارد که به آن میل میل گفته می شود و به معنای واقعی کلمه به معنی دو میله آهنی در یک تپه است. دلیل این امر آن است که از دور بسیار دو ستون بزرگ را می توان بر روی تپه مشاهده کرد.

یک ایوان با چهار ستون در ضلع شرقی این بنای تاریخی وجود دارد. برخی از قسمت های این آتشکده در هنگام حمله اسکندر ویران شد و فقط دو ستون بلند و قسمت هایی از این بنای تاریخی باقی مانده است. بیشتر ضلع غربی بنای تاریخی خراب است. در زیر ساختمان یک راهرو وجود دارد که از کل ساختمان در زیرزمین می گذرد.

این بنای یادبود توسط گل ، آجر ، سنگ های زباله و گچ ساخته شده است و به دوره ساسانیان (تقریباً 1800 سال پیش) برمی گردد و از آن به عنوان آتشکده بهرام گور یاد می شود.

 

 

پیست اسکی دیزین

 

دیزین مهمترین پیست اسکی ایران و خاورمیانه است. در شمال تهران واقع شده است. این پیست اولین پیست اسکی در ایران است که از سوی فدراسیون بین المللی اسکی برای مسابقات رسمی برگزار می شود.

منظره قله کوه دماوند در حالی که در اسکی توچال دیزین قرار دارید خیره کننده است. این منظره به دلیل شیب کوه ، طول مسیر ، محل استقرار توچال و تجهیزات قابل دسترسی قابل مشاهده است. دیزین در شمال کوهستانهای تهران ، 123 کیلومتری چالوس و 71 کیلومتری شمشک واقع شده است.

اولین آسانسور در سال 1384 در دیزین نصب شد. این دستگاه شامل 3 تله کابین ، 3 آسانسور ، 7 صفحه اسکی و 1 چکش اسکی است. کمترین ارتفاع تفرجگاه از سطح دریا 2650 متر و بالاترین نقطه آن 3600 متر است. فصل اسکی در این مکان از آبان آغاز و تا اردیبهشت ادامه دارد.

این اقامتگاه مجهز به 2 هتل ، 12 کلبه و 5 رستوران است. 30 تیم پلیس در اسکی توچال دیزین مستقر هستند.

 

برج تغرل

 

برج طغرل در شهر ری واقع شده است و در ضلع شرقی قبرستان ابن بابویه قرار دارد. این برج از سلسله سلجوقی باقی مانده است. برج طغرل 20 متر ارتفاع دارد. برخی از کارشناسان معتقدند که برج مانند ساعت به نظر می رسد.

با مشاهده تابش تابش نور خورشید بر روی دندانه های برج می توان زمان را بیان کرد.

برج طغرل در سال 1301 هجری قمری و در پایان 35 سالگرد سلطنت ناصرالدین شاه تعمیر شد. در ورودی این برج یک تابلوی مرمر وجود داشت. این نوسازی به بهبود این بنای قدیمی کمک کرد اما آثار ظریف سازندگان قبلی و کتیبه های کوفی نابود شدند.

پس از انقلاب اسلامی در ایران ، این برج بیست سال متروک شد و پس از آن دوباره بازسازی شد. این نوسازی در سال 1998 آغاز و در سال 2000 به پایان رسید. هم اکنون این بنای تاریخی دوباره در دست تعمیر است و یک مرکز فرهنگی ، یک کتابخانه ، یک موزه و یک رستوران به این مجموعه اضافه می شود.

 

 

گلاب دره

 

این دره ییلاقی و خوش آب و هوا در بین گردشگران یا حتی مردم تهران خیلی مشهور نیست. گلاب دره از هوای بسیار آرامش بخش و تمیز برخوردار است. مردم گلاب دره در طول هفته میزبان بسیاری از کوهنوردان هستند.

این منطقه از دیگر مناطق مجاور جدا شده است زیرا کوه های گلاب دره از بقیه بالاتر است.

گلاب دره نام یک دره و همچنین یک دهکده کوچک در نزدیکی آن دره است که با همین نام می گذرد. با ایستادن در جاده کوهستانی گلاب دره منظره زیبایی از شهر تهران مشاهده خواهید کرد.

اگر می خواهید از این دره بازدید کنید باید از طریق میدان تجریش و خیابان دربند اقدام کرده و پس از آن گلاب دره را مشاهده خواهید کرد. دلیل انتخاب این نام (گلاب که به معنای واقعی کلمه به معنای گلاب است) برای این روستا و دره انتخاب شده است که بسیاری از درختان سیب در این دره وجود دارند که بسیار شبیه گلاب هستند و به تنهایی بصورت خود رو رشد کرده اند.

 

دروازه باغ ملی 

 

این دروازه ورودی میدان مشق است که محدوده یک تیراندازی نظامی است. بعد از ساخت این دروازه ، آنها اولین باغ عمومی را در تهران ساختند و آن را باغ ملی نامیدند.

این باغ سپس به وزارت امور خارجه ، کتابخانه ملی و موزه ملی ایران تبدیل شد. نام این باغ در دروازه آن مانده است. امروز مردم این دروازه را به عنوان سمبل تاریخ معاصر تهران و طراحی معماری تهران قدیمی می شناسند.

 

پامنار

 

پامنار یکی از محلات قدیمی تهران است و اولین منطقه تهران بود که ارتباط تلفنی داشت.

 

ادامه لیست را می توانید در قسمت سوم دنبال کنید .


سفر به تهرانگردشگری در تهرانبلیط هواپیما تهرانمکان های دیدنی تهرانجاهای گردشگری در تهراناقامت در تهرانمجله صورگشت

  • پشتیبانی :05632457102
  • پشتیبانی :09351600466
  • آدرس :بیرجند بلوار معلم خیابان فردوسی پلاک 32
  • ایمیل :info[at]tkt30[dot]com
تمامی حقوق این سایت متعلق به می باشد