چرا رنگ هواپیما سفید است ؟تا به حال به این فکر کرده اید که چرا هواپیماها را به رنگ سفید رنگ آمیزی می کنند ؟ آیا این کار برای شرکت های هواپیمایی سودی دارد ؟ در این مقاله می خواهیم دلایل رنگ آمیزی هواپیما به رنگ سفید را بررسی کنیم. با مجله صورگشت همراه باشید.

 

انعکاس نور خورشید

دلیل اصلی رنگ آمیزی هواپیما به رنگ سفید انعکاس نور خورشید و خنک نگه داشتن هواپیما است. همان طور که می دانید رنگ های تیره نور خورشید را جذب می کنند. بنابراین یکی از راه های عدم جذب نور خورشید رنگ آمیزی هواپیما به رنگ سفید است. مواد ساخته شده در روی بدنه هواپیما از مواد پلاستیکی و کامپوزیتی مانند فیبر کربن و فایبرگلاس بیشترین محافظت را در برابر گرمای خورشید دارند. در هوا ، هواپیماها غالباً از بالای ابرها پرواز می کنند و در معرض تابش اشعه ماوراء بنفش مستقیم خورشید قرار دارند. برخی از قطعات هواپیما ، به ویژه قطعات ساخته شده از مواد کامپوزیت ، می توانند در اثر اشعه ماوراء بنفش آسیب ببینند ، بنابراین رنگ سفید به محافظت از این امر کمک می کند.

 

وزن و هزینه کمتر

سخنگوی بوئینگ در یک سخنرانی گفت رنگ بین 273 تا 544 کیلوگرم به وزن هواپیما می افزاید. وزن اضافی به معنی سوخت بیشتر است و 544 کیلوگرم معادل حدود 8 مسافر است. تخمین زده می شود که رنگ روی بوئینگ 737 وزنی معادل 180 کیلوگرم و در 747 به اندازه 500 کیلوگرم به وزن هواپیما بیافزاید. علاوه بر این ، اگر طرح رنگی هواپیماها به جز سفید باشد خطوط هوایی غالباً برای فروش هواپیماهای خود به سایر شرکت های هواپیمایی به مشکل بر می خورند.

 

عیب یابی سریع تر

یکی دیگر از دلایل رنگ آمیزی هواپیماها به رنگ سفید تشخیص آسیب ها و اشکالات سطحی آن ها مانند ترک خوردگی ها و خراش های سطحی است. از آنجایی که این صدمات معمولا تیره تر از رنگ سفید هستند ، این امر نیز می تواند به پیدا کردن آسیب ها و خراش های سطح بدنه هواپیما کمک شایانی کند.

 

آیا رنگ آمیزی هواپیماهای رنگی برای پرواز خطرناک هستند؟

سازمان هواپیمایی کشوری می گوید خیر . سخنگوی آن گفت: از نظر ایمنی هیچ الزامی در مورد طرح های رنگ آمیزی هواپیما وجود ندارد. آقای هانسمن یادآور می شود ، به دنبال مدت طولانی قرار گرفتن هواپیما در معرض آفتاب و سایر عوامل محیطی ، ویژگی های رنگی موجود در آن ها به دلیل اکسیداسیون به مرور زمان محو و از بین می رود در نتیجه بدنه هواپیما پس از مدتی لکه دار می شود.

 

روند نقاشی هواپیما

بیل دیل ، مدیر رنگ های تزئینی در کارخانه هواپیماهای تجاری بوئینگ در واشنگتن می گوید :

سطح بدنه هواپیما برای محافظت از فلز در برابر آسیب و یا خوردگی در طی مراحل ساخت و مونتاژ به بوئینگ با یک لایه پوشانده می شود. 

لایه دوم به عنوان یک صیقل دهنده در نظر گرفته می شود. در نهایت لایه سوم که یک لایه تزئینی است بدنه هواپیما را پوشش می دهد. وزن نهایی هواپیما نیز بسته به اینکه از دو یا سه لایه استفاده شود، متفاوت است. بوئینگ می گوید: اگرچه وزن سبک تر هواپیمای رنگ شده موجب صرفه جویی در هزینه سوخت می شود ، اما هزینه های بالاتر ناشی از شستشو ، جلا دادن و نقاشی بدنه به مرور زمان جبران خواهد شد.

 

سفر هواییرنگ آمیزی هواپیماتعمیرات هواپیمابلیط هواپیمامجله صورگشت

  • پشتیبانی :05632457102
  • پشتیبانی :09351600466
  • آدرس :بیرجند بلوار معلم خیابان فردوسی پلاک 32
  • ایمیل :info[at]tkt30[dot]com
تمامی حقوق این سایت متعلق به می باشد