همه چیز درباره جاذبه های گردشگری توریستی بوداپست مجارستانبوداپست پایتخت و بزرگ ترین شهر مجارستان از آن به عنوان " پاریس شرقی " یاد می کنند. این کلان شهر اروپایی دارای مکان های متعدد گردشگری است که در یونسکو نیز به ثبت جهانی رسیده است. این شهر زیبا در سال 1872 میلادی از ادغام 3 شهر اوبودا ( بودای قدیمی ) ، بودا و پست به وجود آمد. این شهر اکنون به یک مرکز اداری تجاری و صنعتی تبدیل شده است. بوداپست دارای جاذبه های دیدنی فراوانی است که می توانید حداقل چند روزی به کاوش در این شهر بپردازید. از اتوبوس های خیابانی گرفته تا کنسرت های کلاسیک در کلیسا های زیبا همگی بهانه ای برای گردشگر در این شهر است. می گویند بوداپست بهشت خریداران است. از کالا های محلی گرفته تا فروشگاه های بوتیک لوکس و برند های بزرگ ، هر آن چیزی که به دنبالش هستید در این شهر پیدا می شود. در ادامه مطلب با صورگشت همراه باشید تا گشت و گذاری در بین جاذبه های گردشگری و توریستی بوداپست داشته باشیم.

 

تپه و قلعه بودا

قلعه بوداپست در بالای تپه دانوب یکی از مهم ترین و معروف ترین بناهای تاریخی و موزه های قرون وسطایی این شهر می باشد. قلعه بودا دارای یک کاخ عظیم 200 اتاقی است. از این قلعه که متعلق به قرن 13 میلادی می باشد برای محافظت در برابر حمله مغول و تارتار استفاده می شده است. در جنگ جهانی دوم ، بخش اعظمی از نمای خارجی به همراه بخش هایی از فضای داخلی که اکنون به موزه تبدیل شده است از بین رفته است. اما بعدها مرمت شده است. در مقابل قلعه ، مشرف به دانوب ، مجسمه سوارکاری برنزی از پرنس یوجین ساوی ، قهرمان حملات ترکیه به این شهر ایستاده است. قلعه هیل برای خطوط قرون وسطایی و معماری رومنی ، گوتیک و باروک ارزش دیدن نیز دارد. قلعه بودا در شب نمای بسیار زیبا و دیدنی دارد. این قلعه به صورت شبانه روزی باز است.

 آدرس: 1014 Budapest, Szent György tér 2

 

ساختمان پارلمان مجارستان 

ساختمان پارلمان مجارستان سومین ساختمان بزرگ پارلمان جهان می باشد که در سال 1886 به مناسبت هزارمین سالگرد این کشور افتتاح شد. این ساختار چشمگیر دارای 691 اتاق و همچنین 19 کیلومتر راهروها و پله های چشمگیر است. از نکات برجسته ساختمان می توان به سالن ورودی اصلی ، لابی های مختلف و جواهرات تاج مجارستان اشاره کرد.

آدرس: 1055 Budapest, Kossuth Lajos tér 1-3

 

کلیسای سنت استفان

کلیسای سنت استفان یک جاذبه بسیار محبوب و مذهبی در بوداپست است. این کلیسا با معماری چشم نوازش دل هر بازدید کننده ای را با خود می برد. این کلیسای جامع به سنت استفان ، پادشاه مقدس مجارستان و بنیانگذار دولت مجارستان اختصاص یافته است. ساخت و ساز آن در سال 1851 آغاز شد ، اما پس از چندین خرابی در ساخت و ساز - از جمله سقوط گنبد ناتمام آن - تا سال 1905 کار به اتمام نرسید. در جنگ جهانی دوم سقف ، برجها و دیوارهای خارجی به شدت آسیب دید و موزائیک های گرانبهای کلیسا از دیوارها سقوط کرد. با این حال ، بازسازی کلیسا با موفقیت انجام شد و فضای داخلی آن به زیبایی تزیین شد. یکی از بهترین کارهایی که در اینجا می توان انجام داد ، بازدید از پشت بام کلیسا و دیدن نمای 360 درجه شهر می باشد. این کار را می توانید با استفاده از 2 آسانسوری که برای این کار تعبیه شده ، انجام دهید.

آدرس : 1051 Budapest, Szent István tér

 

قلعه فیشرمن

قلعه فیشرمن مشرف به رود دانوب و ساختمان پارلمان مجارستان، در محلی که تیم صنفی ماهیگیران این شهر در قرون وسطی دیوارهای دفاعی خود را ساخته اند ، قرار دارد. این مجموعه زیبا و تاریخی شامل برج ها ، حیاط ها ، ستونها و دیوارهای نئو رومانی بوده که در بین سالهای 1895 تا 1902 ساخته شده است و یکی از محبوب ترین نقاط شهر برای گردشگران است. از نکات خوب این مکان گردشگری رایگان بودن بازدید از آن است.

آدرس : Szentháromság tér 5, Budapest

 

پیاده رو دانوب

رود دانوب از شمال به جنوب بوداپست جریان می یابد و در بعضی از مناطق شهر به اندازه 640 متر عرض دارد. یکی از بهترین کارهایی که در بوداپست می توان انجام داد، قدم زدن در کنار تفرجگاه دانوب ، یک پیاده روی دلپذیر با قدمت چند صد سال است که بین پل های زنجیره ای الیزابت و سوئچنی امتداد دارد.عکاسی یکی از بهترین تفریحاتی است که می توان در این جا از آن لذت برد. دیگر تفریحات این منطقه قایقرانی در امتداد رود دانوب است.

 

کلیسای ماتیاس 

کلیسای ماتیاس قدیمی ترین کلیسای بوداپست بوده که در سال 1269 میلادی تکمیل شد و درهای جنوبی باشکوه آن با نقش برجسته ای که مرگ حضرت مریم را به تصویر می کشد در دهه 1300 اضافه شد. در زمان اشغال ترکیه در سال 1641-1541 ، این کلیسا به عنوان مسجد مورد استفاده قرار گرفت و بعداً به سبک باروک بازسازی شد. این صحنه چندین واقعه تاریخی از جمله تاجگذاری پادشاه چارلز اول مجارستان در سال 1309 و تاجگذاری امپراتور فرانتس جوزف اول از اتریش و همسایگان او الیزابت (سیسی) به عنوان حاكم مجارستان بوده است. کنسرت های ارگان رایگان که عصرهای یکشنبه در اینجا برگزار می شود ، بسیار دیدنی و ارزشمند است. این کلیسا مجموعه ای از یادگارهای مقدس ، حکاکی های سنگی و ماکت های جواهرات تاج مجارستان را در خود جای داده است.

 

کاوش در تپه گلییرت

آبگرم گلدر ، حمام های گلییرت ، سنگر سیتادلا و مجسمه آزادی از مهم ترین جاذبه های گردشگری در این منطقه است. به همین دلیل یکی از بارزترین ویژگی های بوداپست تپه گلییرت می باشد و همواره بازدید کنندگان فراوانی از این منطقه دیدن می کنند. حمام روداس یکی از معدود بناهای باقی مانده از اشغال ترکیه است و جزء معدود حمامهای اصلی ترکیه در جهان است که هنوز هم از آن استفاده می کند و قدمت آنها به دهه 1600 باز می گردد. همچنین می توانید در اطراف پارک جوبیلی قدم بزنید و از مراکز تجاری و بازار آن جا لذت ببرید.

 

موزه هنر های زیبا

موزه هنرهای زیبا نه تنها مهمترین گالری هنری بوداپست ، بلکه شامل یکی از بزرگترین مجموعه آثار استادان قدیمی در اروپا می باشد. مجموعه ای گسترده از نقاشی های ایتالیایی ، اسپانیایی و هلندی در یک ساختمان دیدنی و کلاسیک تحت تأثیر کلاسیک قرن نوزدهم با اتاق های طولانی برای نقاشی های بزرگتر به همراه فضایی جالب با معماری خاص مانند تالار رنسانس که به نمایش در آمده است. این موزه در سال 1870 تأسیس شد و اکنون به شش بخش تقسیم می شود : هنر مصر ، هنر باستان ، گالری مجسمه های قدیمی ، گالری نقاش قدیمی ، مجموعه مدرن و مجموعه گرافیک. 

آدرس :  1146 Budapest, Dózsa György út 41

 

میدان قهرمانان

میدان شگفت انگیز قهرمانان یکی از مشهور ترین میادین بوداپست عمدتاً کار معمار آلبرت شوکیدانز بود. وی همچنین مسئول موزه عظیم هنرهای زیبا که فضای بزرگی را در بر می گیرد، بود. مهم ترین بنایی که در این میدان خود نمایی می کند ، یک ستون 36 متری که توسط یک چهره از فرشته گابریل تاج گذاری شده و در اواخر قرن 19 رونمایی شده است. در اطراف ستون گروهی از اسب سوار های برنزی به چشم می خورد.

آدرس :  Budapest, Hosök tere, 1146

 

 

حمام های آبگرم سیچینی

بوداپست به دلیل وجود آبگرم های باورنکردنی که در سراسر جهان شناخته شده است ، فرصت مناسبی را برای بازدیدکنندگان فراهم کرده است تا استراحت و آب درمانی خوبی در این مکان ها داشته باشند. یکی از معروف ترین آن ها حمام های آبگرم سیچینی بوده که در سال 1913 تأسیس و توسط دو چشمه آبگرم تأمین می شود. این حمام ها جزو بزرگ ترین حمام های قرون وسطی در اروپا است. هزاران نفر برای درمان بیماری های مفصلی و سایر بیماری های خود به این حمام ها مراجعه می کنند. 

آدرس : Budapest, Állatkerti krt. 9-11, 1146

 

باغ وحش بوداپست

گفته می شود یکی از قدیمی ترین باغ وحش های جهان ، باغ وحش و باغ گیاه شناسی بوداپست است. این پارک بیش از 150 سال پیش تأسیس شده و دارای بیش از هزار گونه مختلف از حیوانات است. یکی از برنامه های این باغ وحش ، کنسرت های عصرانه می باشد که می توانید به صورت خانوادگی از آن لذت ببرید. 

آدرس : Budapest, Állatkerti krt. 6-12, 1146

 

موزه ملی مجارستان

موزه ملی مجارستان در سال 1802 تأسیس شد. این موزه از یک ساختمان بزرگ کلاسیک به علاوه ایوان عظیم آن ، تشکیل شده است. در این موزه هزاران شی تاریخی و هنری از جمله تاج باشکوه سنت استفان با سنگ های قیمتی و مرواریدهای آن نگه داری می شود. همچنین نمایشگاه ها و آثار باستانی که به مبارزات فراوان این کشور برای استقلال کشورشان اشاره می کند ، ارزش دیدن دارد. 

آدرس : 1088 Budapest, Múzeum körút 14-16

 

پارک شهر 

پارک شهر یا سیتی پارک یکی از محبوب ترین جاهای دیدنی در بوداپست است. این مجموعه متشکل از دریاچه ای زیبا به وسعت 302 هکتار ، موزه هنر های زیبا و کاخ هنر ، باغ جانوری و گیاه شناسی ، موزه حمل و نقل بوداپست ، استادیوم و وسایل ورزشی ، استخر شنا و سیرک و قلعه وایداهونیاد می باشد. 

 

جزیره مارگارت

جزیره مارگارت با 2.4 کیلومتر طول و 503 متر عرض ، اصلی ترین مرکز تفریحی و گردشگری بوداپست برای افراد محلی است. آبگرم های درمانی، باغ ها و اماکن تفریحی و همچنین ویرانه های بسیاری از بناهای تاریخی در این مجموعه باعث جذب گردشگران بسیاری شده است. باغ گل رز ، مجسمه فلزی ، ویرانه های صومعه دومینیکن ، خانه شاهزاده خانم مارگارت ، آب نمای 51 متری ، رستوران و یک تئاتر بزرگ در فضای باز از جمله امکانات مفرح و پربازدید این جزیره است. همچنین در اطراف این جزیره یک مسیر پیاده روی در نظر گرفته شده که می توانید از آن نهایت بهره را ببرید.

 

بوداپستمجارستانجاذبه های گردشگری بوداپستموزه ملی مجارستانصورگشت

  • پشتیبانی :05632457102
  • پشتیبانی :09351600466
  • آدرس :بیرجند بلوار معلم خیابان فردوسی پلاک 32
  • ایمیل :info[at]tkt30[dot]com
تمامی حقوق این سایت متعلق به می باشد