هتل عباسی اصفهانیکی از هتل های بزرگ ایران و شهر اصفهان ، مهمانسرای عباسی یا هتل شاه عباس است.این هتل ، پنج ستاره است.

معماری هتل عباسی اصفهان

معماری این هتل بی نظیر است یعنی به ندرت در دیگر ساختمان ها می توان یافت و یکی از زیباترین هتل های ایران است.معماری هتل عباسی اصفهان آنچنان باشکوه و خیره‌کننده است که هر گوشه از آن دنیایی منحصر به فرد دارد. سبک معماری هتل عباسی، سبک صفوی و بخشی از آن نیز قاجاری است. پلان معماری هتل عباسی به صورت چهار ایوانیست و در هر ایوان حجره‌های دو طبقه قرار دارند.آنچه با ورود به لابی هتل عباسی توجه‌تان را جلب می‌کند، ترکیب گچ‌بری، آینه‌کاری و نقاشی‌های خیره‌کننده است که ستون‌ها، سقف و دیوارها به آن مزین شده‌اند. این گچ‌بری‌ها در طبقه همکف تا 300 مترمربع مساحت دارند و تا زیر پلکان مارپیچ لابی ادامه دارند. تزئینات چوب روی آینه که همگی هنر دست هنرمندان اصفهانیست، روی ستون‌ها و دیوارها خودنمایی می‌کنند. چوب نرده پلکان لابی نیز از چوب چنار پنجاه ساله است و طراحان نرده‌ها هنگام ساخت آن از نرده‌های کاخ هشت بهشت اصفهان الهام گرفته‌اند و به زیبایی هرچه تمام‌تر یک اثر هنری بدیع خلق کرده‌اند.

در طبقه اول هتل عباسی دو تابلوی آینه‌کاری شده زیبا که طرحی از طاووس و شکوفه و درخت سرو را نشان می‌دهد، در بدو ورود نگاه‌ها را تسخیر می‌کند و شکوه و جلال خاصی به فضا بخشیده است. برای تزئین سقف طبقات بالا نیز یک سبک ابداعی به کار رفته که به آن کُپ‌بری می‌گویند؛ در این سبک گچ بری را با آینه‌های محدب رنگی ترکیب می‌کنند. شگفت‌زده می‌شوید اگر بدانید که حدود شانزده هزار قرابه رنگی با این هدف در کوره‌های مخصوص ساخته شد و سپس آن‌ها را جیوه اندود کرده و به شکل آینه درآورده‌اند و سپس آن‌ها را شکسته و از هزاران قطعه آن در گچ بری سقف استفاده کرده‌اند.

تعداد اتاق های هتل عباسی اصفهان

این هتل 224 واحد اتاق دارد که سبب شده تا یکی از بزرگ ترین هتل های ایران به شمار بیاید.لازم است بگوییم که بزرگ ترین هتل ایران در حال حاضر اسپیناس پالاس تهران است که بالغ بر 500 واحد اتاق و سوئیت دارد.

تالارهای هتل عباسی اصفهان

تالارهای هتل عباسی اصفهان مهمترین قسمت‌های هتل محسوب می‌شوند که جلوه مهارت هنرمندان ایرانی را در آن‌ها می‌توانیم ببینیم. این تالارها با تزئینات چشمگیر و طراحی اعجاب‌انگیزشان، مجموعه‌ای کامل از عناصر هنر و معماری ایرانی اسلامی را در خود جمع کرده است.

تالار زرین

تالار زرین هتل عباسی با ورق‌های طلای قلمگیری‌شده‌اش در پس زمینه سبز-آبی دیوارها و رخ‌نمایی تذهیب و لایه‌چینی و گچبری‌های سقف، تنها گوشه‌ای از هنرنمایی هنرمندان ایرانیست. هماهنگی رنگی سقف سبزرنگ و دیوار آن، فرش و لوستر، زیبایی آن را دوچندان کرده است. 

 

تالار آیینه

وارد تالار آیینه که بشوید، نقاشی‌های خیره‌کننده، گچبری، طلاکوبی و از همه مهمتر، آیینه‌کاری جذابش هر بینندهای را بر سر ذوق می‌آورد. دیوارهای این تالار به رنگ سبز ملایم درآمده و بر روی آن، بدیع‌ترین نمونه‌های لایه چینی، تذهیب و قلم‌گیری طرح‌های ختایی صفوی و گچبری آینه کار شده است. ممکن است برایتان جالب باشد که بدانید، فقط برای تذهیب و لایه چینی سالن آیینه، 20000 ورق طلای هندی به کار رفته و پوشش دیوار و سقف با استفاده از ورق طلا به دلیل درخشندگی آن است که در طول زمان نغییر رنگ ندهد و سیاه نشود.  قلم‌گیری روی این پوشش طلایی رنگ از دیگر جلوه‌های هنری به کار رفته در سالن محسوب می‌شود.

 

تالار عالی قاپو

تالار عالی قاپو هتل عباسی اصفهان را با الهام از کاخ عالی قاپو و اتاق موسیقی‌اش ساخته‌اند، به گونه‌ای که با ورود به آن به سقف زیبایش خیره خواهید ماند. تُنگ‌بری از عناصر اصلی تزئینات این تالار است. در تنگ بری  نقوشی به شکل تنگ در سقف و دیواره‌های بنا ایجاد می‌کنند که بستگی به هنر دست طراح آن دارد و این طراحی به بهترین شکل خود در تالار عالی قاپو خود را نشان می‌دهد. تنگ بری تنها زینت این تالار نیست، تزئینات گچبری، نقاشی و قطاربندی سبب شده سالن عالی قاپو در رده یکی از شاهکارهای معماری سده‌های اخیر ایران قرار گیرد.

 

تالار نقش جهان

تالار نقش جهان یکی از زیباترین تالارهای هتل عباسی اصفهان است که در طبقه همکف قرار گرفته است. این تالار با کتیبه بزرگ قدیمی و گره‌چینی‌های خاص در درب‌ها، پنجره‌ها و سایر قسمت‌های تالار و همچنین شیشه‌های رنگارنگش که نور را با زیبایی هر چه تمام‌تر منعکس می‌نماید، از میهمانان دلربایی می‌کند. رنگ‌های گرم به کار برده شده در جای جای تالار آرامشی وصف‌ناپذیر به همراه دارد.

 

تالار مرمر

تالار بعدی، تالار مرمر است؛ هنرهای به کار رفته در سقف، آیینه‌کاری‌های ظریف و تناسب رنگ‌ سنگ‌های مرمر در کف سالن با دیوارها و دیگر تزئینات، این تالار را به یکی از زیباترین سالن های اصفهان بدل کرده است.

 

تالار فیروزه

تالار فیروزه شاهکاری دیگر در معماری هتل عباسی شناخته می‌شود. دلیل نامگذاری تالار فیروزه، کار گذاشتن آیینه‌های فیروزه‌ای رنگ است که میان ورق‌هایی از طلا در سقف‌ها به کار برده شده است. تزئینات معماری اصیل همچون گچبری، آینه‌کاری، کُپ‌بری (برش آینه‌های رنگی به شکل محدب) و نقاشی، شکل‌ها و نقوش هنرمندانه‌ای در این تالار خلق کرده و هارمونی مناسب رنگ‌های صندلی‌های تالار و رنگ کف آن و تناقض این رنگ با فیروزه‌ای به کار برده شده در نقوش سقف، از ویژگی های طراحی این تالار محسوب می‌شود که زیبایی آن را دوچندان کرده است.

 

تالار عباسی

در نهایت به تالار عباسی می‌رسیم. تالار عباسی از چشم‌نوازترین تالارهای اصفهان به شمار می‌رود و نقوش روی دیوارها و سقف، هر بیننده‌ای را به یاد ظرافت هنر ایرانی می‌اندازد. پوششی از ورق‌های طلا روی این دیواره‌ها کشیده شده که نمایانگر شکوه معماری ایرانی است. مقرنس‌های چوبی سقف و تنگ‌بری‌هایی که نمونه‌اش را در کاخ عالی‌قاپو می‌بینید، از دیگر عناصر تزئینی این سالن و بخشی ارزنده از معماری هتل عباسی شناخته می‌شود.

 

تاریخچه ی هتل عباسی اصفهان

این هتل ، در قدیم یک کاروانسرا بوده که در نوسازی آن ، به هتل عباسی تبدیل شده است.این نوسازی را شرکت سهامی بیمه ایران در سال 1336 با پیشنهاد آندره گدار گام نهاد.در بازسازی این بنا ، چون جزو آثار تاریخی به شمار می آمد ، مرمت و بازسازی باید با حفظ اسلوب پیشین انجام می شد که خوشبختانه این امر تا حد ممکن به بهترین نحو انجام شده است.

هم چنین در سال 1351 شرکت بیمه ی ایران تصمیم به توسعه ی این مهمانسرا گرفت که 11500 متر زمین از ضلع شرقی خریداری کرده و به وسعت این مهمان سرا افزوده شد.

به گفته ی بسیاری از گردشگران که در این هتل اقامت داشته اند ، اتاق ها از نظر دکوراسیون و نظافت در رتبه ی عالی قرار می گیرد.آن ها هم چنین پیشنهاد می کنند تا از اتاق هایی با دکور متفاوت و شاهانه در این هتل استفاده کنید ، چرا که احساسی بی نظیر خواهید داشت.

 

اصفهانسفر به اصفهانهتل های اصفهانبهترین هتل اصفهانهتل عباسیهتل عباسی اصفهانهتل شاه عباس اصفهانسفر داخلی

  • پشتیبانی :05632457102
  • پشتیبانی :09351600466
  • آدرس :بیرجند بلوار معلم خیابان فردوسی پلاک 32
  • ایمیل :info[at]tkt30[dot]com
تمامی حقوق این سایت متعلق به می باشد