های سیزن ، شولدر سیزن و لو سیزنحتما تا به حال اصطلاحاتی مانند های سیزن و لو سیزن را شنیده اید.مثلا شخصی که می خواهد بهار به نقطه ی مشخصی سفر کند ، می گوید بهار های سیزن برای فلان مقصد است.اما این اصطلاح به چه معناست؟

سیزن از نظر لغوی یعنی فصل و موسم.این اصطلاح برای رونق داشتن یا نداشتن مسافرت در یک فصل یا موسم خاص در یک مقصد خاص .پس وقتی از های سیزن صحبت می شود فصل رونق گردشگری و لو سیزن برعکس آن است.

های سیزن | High Season | فصل رونق گردشگری

در طی این فصل، مقاصد معمولا بهترین آب و هوای خود را تجربه می کنند، یا اینکه ممکن است زمان خوبی برای سفر به مقصدی خاص باشد به این دلیل که تعطیلات رسمی در آن زمان وجود دارد (مثلا تعطیلات نوروز در ایران). مثلا برای اینکه به جایی مانند تبریز برید، باید فصل تابستان را انتخاب کنید تا از آب و هوای سرد آنجا در امان باشید.

 برخی مواقع نیز، های سیزن به زمانی گفته می شود که یک رویداد یا اتفاق خاص در مقصدی رخ می دهد، مثلا زمانی که فستیوال یا جشنواره ی خاصی در یک منطقه ی خاص برگزار می شود !

البته همیشه های سیزن یک فصل کامل را در بر نمی گیرد.یعنی ممکن است در دوماه یا کم تر یا بیش تر باشد.

سفر کردن لزوما در های سیزن بهتر نیست..در این موسم مشکلاتی نیز پیش می آید که سفر را سخت تر می کند.از جمله:

مکان ها تفریحی و جاذبه های توریستی بیش از حد شلوغ است

بلیط هواپیما یا حمل و نقل های دیگر به راحتی گیر نمی آید

بلیط ها معمولا با نرخ گران تری ارائه می شوند

اقامتگاه ها شلوغ تر است و شاید در اقامتگاه مورد نظرتان جایی برای سکونتتان یافت نشود

هزینه ی اقامتگاه ها به حد زیادی بالا می رود

اگر به هر دلیلی قصد دارید که حتما سفر خود را در های سیزن برگزار کنید ، باید این نکته را در نظر بگیرید که پیش از موعد شروع به برنامه ریزی کنید.در چنین شرایطی، هم از پر شدن آن ها خیالتان راحتتر خواهد بود و هم اینکه زودتر از موعد رزرو کردن، معمولا قیمت پایین تری به همراه خواهد داشت.

شولدر سیزن | Shoulder Season | فصل معمولی

مسافرت درست قبل یا بعد از فصل های سیزن، می تواند یکی از بهترین زمان ها برای سفر باشد که به آن فصل معمولی یا شولدر سیزن می گویند. هوا به خوبی فصل های سیزن نیست، اما هنوز هم دلپذیر است و از آن طرف، گردشگران کمتری در مقصد شما هستند. شولدر سیزن فصل بین «های سیزن» و «لو سیزن» است. در این فصل بلیط لوازم حمل و نقل راحت تر پیدا می شود و همچنین قیمت کمتری نسبت به های سیزن خواهد داشت. بسیاری از گردشگران حرفه ای، این فصل را بهترین زمان برای مسافرت می دانند.

لو سیزن | Low-Season | فصل افول گردشگری

خب بعد از اینکه متوجه شدیم که های سیزن چیست باید به سراغ لو سیزن برویم: سفر در دوران لو سیزن به معنای آن است که شما کمترین قیمت ها و خلوت ترین جاذبه ها را تجربه خواهید کرد. لو سیزن یا آف سیزن (Off-Season)، به دلایل مختلفی زمانی است که گردشگران خیلی تمایل به مقصدی خاص نخواهند داشت؛ برخی از این دلایل عبارتند از:

آب و هوای نامطلوب: مثلا فصل های پر باران، سردی یا گرمی بیش از حد دما.

نبود خدمات کامل: مثلا امکان دارد که در فصل های سیزن در یک مقصد خاص، بازارهای محلی یا جشن های خاصی برگزار شود که در لو سیزن، شما آن ها را تجربه نخواهید کرد.

اما خب این فصل گردشگری، مزایای خاص خودش را نیز دارد:

بهترین عکس ها را می توانید تهیه کنید، زیرا تجمع مردم بسیار کم است.

نبودن تعطیلات رسمی و اینکه برخی از افراد نمی توانند به جز تعطیلات رسمی به مسافرت بروند.

در جاذبه های طبیعی، از فضایی بکر و بدون شلوغی بهره خواهید برد.

به خاطر کمتر بودن قیمت ها، ممکن است در پرواز به صورت رایگان ارتقا پیدا کرده و در کلاس بیزینس بنشینید.

امکان دارد که شما حتی در هتل نیز با قیمت کمتر، سوییت یا اتاق های دولوکس پیدا می شود.

 

سفرهای سیزنلو سیزنشولدر سیزنفصل مناسب برای سفرزمان مناسب برای سفرhigh seasonshoulder seasonlow seasonچه موقع به سفر برویم؟چه زمانی برای سفر بهتر است؟

  • پشتیبانی :05632457102
  • پشتیبانی :09351600466
  • آدرس :بیرجند بلوار معلم خیابان فردوسی پلاک 32
  • ایمیل :info[at]tkt30[dot]com
تمامی حقوق این سایت متعلق به می باشد