مکان های دیدنی شهر کاشانشهر کاشان واقع در استان اصفهان مرواریدی در کویر است که مملو از جاذبه های تاریخی و زیبا می باشد. کاشان شهر علم و ادب و فرهنگ ، میزبان بنا های تاریخی فراوان و دیدنی های جالب و هیجان انگیز است که شما را مجاب می کند از آن ها دیدن کنید. هر ساله توریست های بسیاری از داخل و خارج از کشور برای بازدید از این بناهای تاریخی راهی کاشان می شوند. در این مطلب می خواهیم سری به باشکوه ترین جاذبه های گردشگری در این شهر بزنیم و شما را با آن ها آشنا کنیم. در ادامه با مجله صورگشت همراه باشید.

 

باغ و حمام فین

احتمالا با شنیدن شهر کاشان اولین جایی که به ذهن شما خطور می کند ، باغ و حمام فین این شهر می باشند. از باغ فین به عنوان یک نمونه بارز در میان باغ های ایرانی می توان نام برد. باغ فین یکی از زیباترین و جذاب ترین مکان های دیدنی در این شهر است. در این باغ فضای سرسبز و درختان بلند ، حوضچه و فواره های آب همگی باعث شده این باغ یکی از معروف ترین مکان های گردشگری در کاشان لقب گیرد. وجود چنین باغ سرسبز و خوش آب و هوایی در دل کویر بر زیبایی های این مکان نیز افزوده است.

حمام فین دیگر جاذبه تاریخی در کاشان می باشد که در ضلع جنوبی باغ فین قرار دارد. حمام فین از دو بخش حمام بزرگ و حمام کوچک تشکیل شده است. حمام بزرگ معروف به حمام سلطنتی به دستور فتحعلی شاه قاجار ساخته شده است. حمام کوچک یا حمام خدمتکاران یکی از جاهایی است که یادآور حادثه ای تلخ و غمناک برای ایرانی ها است. اینجا جایی است که بزرگمرد تاریخ ایران یعنی امیرکبیر صدراعظم ناصر الدین شاه به قتل رسید. به همین جهت این حمام به یکی از مشهور ترین حمام های ایرانی تبدیل شده است.

 

مسجد و مدرسه آقا بزرگ

یکی از بنا های تاریخی شهر کاشان که شاید عکس آن را در کتاب های درسی هم دیده باشید مسجد و مدرسه آقا بزرگ کاشان است. مسجد آقا بزرگ تنها مسجد 5 طبقه در جهان است که همین امر بر شهرت آن نیز افزوده است. گنبد این مسجد جزو بزرگترین گنبد های آجری در جهان است. معماری و نقش و نگار های دیوارها و کاشی های این مسجد نظر هر بازدید کننده ای را به خود جلب می کند. این بنای باشکوه و تاریخی دربین سال های 1258 تا 1265 ساخته شده است. در گذشته از این مسجد به عنوان مدرسه نیز استفاده می کردند. 

 

بازار سنتی کاشان

سفر بدون خرید مانند غذای بی نمک است. خرید کردن یکی از بخش های مهم و جدایی ناپذیر در سفر های ما ایرانی ها است. یکی از بهترین مکان ها برای خرید در شهر کاشان ، بازار قدیمی و سنتی این شهر است. حتی اگر شده از این بازار خرید نکنید اما از معماری باشکوه و زیبای آن می توانید نهایت لذت را ببرید. بنا به گفته برخی قدمت این بازار به دوران آل بویه و سلجوقیان بر می گردد. اما عده زیادی معتقدند پیشینه این بازار متعلق به زمان صفویان می باشد. به هر حال بازار سنتی کاشان جایی است که می توانید بهترین سوغات کاشان مانند شیرینی های آن ، عرقیجات و خوراکی های خوشمزه آن را تهیه نمایید.

 

خانه های تاریخی

خانه بروجردی ها 

یکی دیگر از بناهای تاریخی در شهر کاشان خانه بروجردی ها در محله سلطان امیراحمد این شهر است. این بنای تاریخی یادگار دوران قاجاریه متعلق به قرن 13 می باشد. بادگیر ها و معماری باشکوه و شگفت انگیز خانه بروجردی ها ، آن را به یکی از معروف ترین مکان های گردشگری در کاشان مبدل کرده است.

 

خانه طباطبایی ها

خانه طباطبایی ها یکی از بی نظیر ترین مکان های تاریخی در این شهر است که عاشقان معماری سنتی را به خود مجذوی می کند. این بنای تاریخی 4700 مترمربع وسعت دارد و دارای اتاق ها ، زیرزمین ها ، بادگیر ها ، قنات ها و حیاط های زیادی است. خانه طباطبایی ها در سال 1250 هجری به دستور سید جعفر طباطبایی در محله سلطان امیراحمد احداث شد. 

 

خانه عباسیان

یکی از جذاب ترین و خاص ترین بناهای تاریخی در شهر کاشان خانه عباسیان واقع در محله سلطان امیراحمد می باشد. معماری این خانه به حدی زیبا و چشم نواز بوده است که جزو نامزد های شاهکار معماری در جهان نیز به شمار رفته است. این بنا تاریخی و زیبا میزبان لوکیشن برخی سریال ها مانند خانه ای در تاریکی ، ملاصدرا  و مسافر ری بوده است.

 

خانه عامری ها 

خانه عامری ها که اکنون به هتل نیز تبدیل شده است دیگر بنای تاریخی در کاشان می باشد که به عنوان یک اقامتگاه سنتی باعث جلب توجه گردشگران و توریست ها شده است. این خانه 85 اتاق و چندین حیاط با نقش و نگار های زیبا دارد. همچنین این خانه بلندترین بادگیر را در بین خانه های تاریخی در کاشان دارد.

 

خانه آل یاسین

یکی دیگر از بهترین مکان های دیدنی در شهر کاشان خانه آل یاسین می باشد. خانه آل یاسین متعلق به دوران قاجار است. این بنای تاریخی دارای بخش های اصلی حوضخانه ، تالار و اتاق ها و دالان های اطراف حیاط می باشد. معماری منحصر به فرد و زیبا ، هنر و نقاشی دیواره ها این مکان را برای بازدید ملزم می سازد.

 

حمام سلطان امیر احمد

حمام سلطان امیر احمد که در محله ای به همین نام قرار دارد یکی دیگر از آثار مهم و ارزشمند کاشان می باشد. این مکان تاریخی از جذاب ترین حمام های ایران می باشد. از نکات این حمام پشت بام آن است که دارای چندین گنبد است. این مکان برای کسانی که به عکاسی علاقه دارند بسیار ایده آل است. 

 

مسجد جامع کاشان

مسجد جامع کاشان قدیمی ترین بنای تاریخی در این شهر با قدمتی 800 ساله است. تاریخچه این مسجد به زمان سلجوقیان بر می گردد. زمانی که مردم دین زرتشت داشته و این مکان نیز در ابتدا آتشکده بوده است. اما پس از ظهور اسلام این آتشکده نیز به مسجد تبدیل شده است. از زیبایی های این مسجد وجود حکاکی های هنر استادانی مانند عبد الکریم و ابن محمد حسین محمد کاظم اصفهانی بر روی دیوار های مسجد می باشد.

 

مکان های دیدنی شهر کاشاناصفهانسفر به کاشاناقامت در کاشانسوغات کاشانباغ فینحمام فینمسجد آقا بزرگخانه بروجردی هامسجد جامع کاشانمجله صورگشت

  • پشتیبانی :05632457102
  • پشتیبانی :09351600466
  • آدرس :بیرجند بلوار معلم خیابان فردوسی پلاک 32
  • ایمیل :info[at]tkt30[dot]com
تمامی حقوق این سایت متعلق به می باشد