مهم ترین اصطلاحات فرودگاهی



روزانه حدود 8 میلیون نفر با هواپیما پرواز می کنند. که این رقم در سال بیش از 3 میلیارد نفر می شود. این یعنی هواپیما یکی از پرکاربردترین وسیله های حمل و نقل در سراسر دنیاست. با هواپیما به راحتی می توانید به هر جای دنیا که خواستید سفر کنید. اگر شما برای اولین بار قصد سفر با هواپیما را دارید لازم است با اصطلاحات مهم و پرکاربرد فرودگاهی آشنا شوید تا در سفر به مشکل بر نخورید. البته ممکن است این اصطلاحات آنقدر پیش پا افتاده باشند که در سفر های داخلی هم به کار روند. با صورگشت همراه باشید. 

 

 

 

ایرلاین airline

یکی از اصطلاحات پرکاربرد هواپیمایی ایرلاین است. ایرلاین شرکتی است که صاحب هواپیما هاست. معادل فارسی ایرلاین همان شرکت هواپیمایی نام گذاری شده است. 

 

فلایت flight

فلایت یا همان پرواز سفری است که در یک هواپیما بین دو مکان (مبدا و مقصد) انجام می شود. از آنجایی که هر پرواز یک شماره مشخص دارد ، برای دریافت اطلاعات پرواز باید شماره پرواز را بدانید.

 

لی اور layover

گاهی اوقات در بین سفر مسافران باید از هواپیما پیاده شده و پس از توقف دوباره سوار هواپیما شوند. این توقف می تواند چند دقیقه و یا گاهی چندین ساعت و یا حتی چند روز باشد. به چنین حالتی در سفر لی اور می گویند. 

 

ترمینال terminal

یکی دیگر از اصطلاحات پرکاربرد در فرودگاه واژه ترمینال می باشد. احتمالا این واژه را زیاد شنیده اید. در واقع ترمینال ساختمان بزرگی است که مسافران در هنگام سوار شدن و پیاده شدن از هواپیما وارد آن می شوند. فرودگاه های بزرگ ممکن است چندین ترمینال – شامل ترمینال داخلی برای پرواز های داخلی و ترمینال خارجی برای پرواز های خارجی – داشته باشند. فرودگاه های کوچک معمولا فقط یک ترمینال دارند.

 

گیت gate

هر پرواز معمولا از یک گیت مشخص انجام می شود. برای اینکه سوار هواپیما شویم ، مسافران باید بدانند که به کدام گیت می روند. گیت ها معمولاً شماره گذاری می شوند و هرکدام مکانی دارند که مسافران بتوانند در آن بنشینند و منتظر رسیدن هواپیمای خود باشند. گیت همچنین جایی است که مدارک مسافران را بررسی می کنند و به آنها در هواپیما کمک می کنند.

 

ارایول arrival

ارایول یا همان پرواز های ورودی پروازهایی هستند که به فرودگاه می رسند. معمولا یک تابلوی ورود به نام ارایول بورد arrival board وجود دارد که نشان می دهد چه پروازهایی در چه زمان هایی به مقصد فرودگاه می رسند.

 

دیپارچر departure

در مقابل واژه ارایول اصطلاح دیپارچر قرار دارد که به معنای پرواز های خروجی می باشد. دیپارچر به پرواز هایی گفته می شود که از فرودگاه خارج می شود. مانند پروازهای ورودی، تابلویی به نام دیپارچر بورد departures board وجود دارد که نشان می دهد چه پروازهایی در چه زمان هایی از فرودگاه انجام می شود.

 

آن تایم on Time

هنگامی که پروازی بدون تاخیر و به موقع طبق زمان بندی انجام شود این اصطلاح به کار می رود. آن تایم یکی از اصطلاحات پرکاربرد در فرودگاه می باشد. 

 

دیلی delay

در مقابل پرواز های آن تایم پرواز های با تاخیر وجود دارد. این اصطلاح به معنی تاخیر در پرواز می باشد. 

 

کنسلد cancelled

این واژه را آنقدر در زندگی روزمره شنیده ایم که دیگر نیاز به توضیح ندارد. این اصطلاح به معنای پرواز کنسل شده یا پرواز لغو شده می باشد. معمولا این پرواز ها را با رنگ قرمز در تابلو اطلاعات پرواز نشان می دهند. 

 

چک این check in

یکی از مراحل مهم فرودگاه "چک این" می باشد. چک این از مهم ترین اصطلاحات است. چک این در واقع جایی است که مسافران باید مدارک خود (مانند گذرنامه ، ویزا و بلیط) را به کارمندان هواپیمایی نشان دهند تا هویت مسافر احراز شود. در غیر این صورت از پرواز شخص جلوگیری خواهد شد. 

 

بوردینگ boarding

این اصطلاح هنگامی گفته می شود که مسافران در حال سوار شدن به هواپیما هستند.

 

لاست اند فوند lost and found

 این قسمت از فرودگاه محل نگهداری اشیا و چمدان های گمشده و پیدا شده می باشد. اگر خدای ناخواسته وسیله و یا چمدانی را گم کردید می توانید به این قسمت مراجعه کنید. 

 

لاگیج استوریج luggage storage

این قسمت همان بخش امانات فرودگاه می باشد. اگر قرار است چند ساعتی در فرودگاه منتظر بمانید، می توانید چمدان ها و وسایل خود را به این قسمت بسپارید.

 

مهم ترین اصطلاحات فرودگاهیاطلاعات پروازرزرو بلیط صورگشتمجله صورگشت

  • پشتیبانی :05632457102
  • پشتیبانی :09351600466
  • آدرس :بیرجند بلوار معلم خیابان فردوسی پلاک 32
  • ایمیل :info[at]tkt30[dot]com
تمامی حقوق این سایت متعلق به می باشد