قوانین گمرکی ایران برای ورود و خروج کالاواردات به آن دسته از کالاهایی گفته می شود که در سایر کشور ها ساخته و تولید می شود سپس به یک کشور دیگر وارد می شود. برخی از کشور چون توان تولید کالای مورد نظر را نداشته و یا برای آن ها صرفه اقتصادی ندارد نیاز های خود را از طریق واردات تامین می کنند. 

صادرات در مقابل واردات قرار داشته و عکس عمل فوق را صادرات می گویند.

این کار از طریق گمرک صورت می گیرد. گمرک جمهوری اسلامی ایران ، یک سازمان دولتی و زیر نظر وزارت اقتصاد و امور دارایی فعالیت می کند و به عنوان مرزبان اقتصادی کشور ، نقش بسیار مهم و محوری را در زمینه ورود و خروج کالا در کشور به عهده دارد. همچنین این سازمان مسئول اجرای قوانین دولت در مورد قوانین امور گمرکی کشور و کلیه امور مربوط به صادرات و واردات کالا ، امور مالیاتی و تسهیل در تجارت می باشد.

واردات و صادرات از جمله اموری است که نیاز به تخصص و تجربه دارد. برای واردات کالاهای مورد نظر خود باید توجه داشته باشید که آیا فروشنده خود را در خارج از کشور می شناسید ؟ شما بایستی از مشخصات دقیق و فنی محصول آگاهی داشته باشید. برای واردات ابتدا باید یک نمونه از کالا را دریافت کنید و آن را به دقت بررسی کنید. باید از قیمت دقیق و تمام شده کالا ، زمان تحویل ، شرایط واردات کالای مزبور و همچنین از مجوز های لازم برای دریافت کالا ( کالاهای ) خود مطلع باشید. اگر تمام شرایط فوق را داشته باشید ، بایستی کارت بازرگانی دریافت کنید.

کالای وارداتی نیاز به پرداخت عوارض گمرکی و سود بازرگانی نیز می باشد و براساس قوانین صادرات و واردات تعیین می گردد. اصطلاحا به این هزینه ها "ارزش گمرکی" می گویند. ارزش گمرکی عبارت است از ارزش بهای خرید کالا در مبدا به علاوه هزینه حمل و نقل و سایر هزینه های گمرکی.

اگر کالای وارداتی جنبه تجاری داشته باشد و گمرک هم تشخیص دهد کالای مورد نظر جنبه خرید و فروش داشته باشد ، شما ملزم به دریافت کارت بازرگانی هستید. کارت بازرگانی از طریق شعب اتاق بازرگانی و وزارت صنعت معدن و تجارت برای کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی صادر می شود. 

اگر مسافر خارجی هستید و کالای همراه شما جنبه تجاری نداشته باشد نیازی به دریافت کارت بازرگانی نیست. 

برای دریافت کالای وارداتی که اصطلاحا به آن ترخیص از گمرک گفته می شود، باید اصطلاحا ترخیصیه را دریافت کنید.

ترخیصیه سندی است که به موجب آن شرکت حمل و نقل بلامانع بودن انجام تشریفات گمرکی پس از احراز هویت به گمرک برای گیرنده کالا را اعلام می کند.

همان طور که گفته شد واردات کالا و انجام امور گمرکی نیاز به تخصص کافی در این زمینه دارد. پس اگر در این زمینه و امور بازرگانی تازه کار هستید ، حتما برای انجام امور مذکور به یک شرکت معتبر و با سابقه در این زمینه مراجعه کنید و امور گمرکی و واردت کالا های خود را به آن بسپارید.

لازم است بدانید واردات و صادرات برخی کالا ها در جمهوری اسلامی ایران ممنوع می باشد که در زیر لیستی از آن را بیان می کنیم.

مشروبات الکی و ابزار قمار

اسلحه و مهمات 

مواد مخدر

هر گونه مجله، فیلم، محصولات فرهنگی و هنری که مغایر با شئونات اسلامی و مذهبی کشور باشد

دارو مواد غذایی بدون داشتن مجوز

 

همچنین برای واردات و صادرات برخی کالا ها نیاز به مجوز از سازمان های ذیربط و ارائه اظهار نامه گمرکی دارد مانند : برخی دستگاه ها و لوازم الکترونیکی ، کتاب و نشریات ، گیاه و بذر بوته و ...

 

ورود کالا از طریق پست به شرطی که جنبه تجاری پیدا نکند و همچنین جزو کالاهای ممنوعه نباشد ، معاف از عوارض گمرک و بازرگانی می باشد که پس از تایید مراجع گمرکی قابل ترخیص می باشد.

 

اگر قصد سفر به خارج را دارید باید کالاهای خود را در حد متعارف همراه داشته باشید و جنبه تجاری پیدا نکند. 

برای مثال صنایع دستی و مصنوعات ایرانی که قصد دارید با خود ببرید نباید جنبه تجاری پیدا کند.خروج خشکبار اگر جنبه تجاری پیدا نکند بلامانع است در غیر این صورت مشمول عوارض گمرکی خواهید شد. مثلا برای پسته و زعفران مقدار مجاز به ترتیب 10 کیلوگرم و 100 گرم به ازای هر گذرنامه است. خروج فرش دستباف از مرز های هوایی ایران به شرطی که بیش از 6 متر مربع نباشد ، بلامانع است. برای خروج ارز از کشور حداکثر 3000 دلار به ازای هر گذرنامه و 500 دلار برای هر همراه توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران تعیین گردیده است. خروج کلیه لوازم عتیقه و گران بها نیز ممنوع است. 

برای صادرات کالا معاف از عوارض گمرک و سود بازرگانی هستید ، اما باید هزینه های بارگیری و انبارداری را بپردازید. 

 

 

 

قوانین گمرکی واردات و صادرات کالاقوانین گمرکی برای ورود و خروج کالاقوانین گمرکمجله صورگشت

  • پشتیبانی :05632457102
  • پشتیبانی :09351600466
  • آدرس :بیرجند بلوار معلم خیابان فردوسی پلاک 32
  • ایمیل :info[at]tkt30[dot]com
تمامی حقوق این سایت متعلق به می باشد