فرودگاه جدید استانبول در یک نگاهاستانبول یکی از قطب های گردشگری در اروپا و جهان سالانه میزبان میلیون ها گردشگر از سراسر دنیا است. به دنبال پیشرفت و رشد صنعت گردشگری در ترکیه ، فرودگاه جدید استانبول در این شهر در حال ساخت است. فاز اولیه این فرودگاه در اکتبر 2018 توسط رئیس جمهوری ترکیه افتتاح شد. این فرودگاه طوری برنامه ریزی شده است که تا قبل از سال 2030 بزرگ ترین فرودگاه جهان لقب گیرد. 

 

درباره فرودگاه جدید استانبول 

فرودگاه جدید استانبول با نام فرودگاه استانبول یکی از بزرگ ترین فرودگاه های دنیا است. این فرودگاه در منطقه آرنات کوی واقع در ضلع اروپایی استانبول در حاشیه دریای سیاه واقع شده است. فاز اولیه فرودگاه در زمین به مساحت 76 میلیون متر مربع و هزینه ای بالغ بر 6 و نیم میلیارد یورو در حال احداث است. پیش بینی می شود تا قبل از سال 2030 فرودگاه استانبول به 6 باند فرودگاه و 16 مسیر تاکسیوی مجهز شود. همچنین قابلیت پذیرش 200 میلیون مسافر را در سال داشته باشد. احداث 4 ترمینال بزرگ نیز در دستور کار قرار دارد. کد یاتا فرودگاه نیز از فرودگاه آتاتورک به اینجا انتقال یافت و اکنون کد آن IST می باشد. با این اوصاف این فرودگاه به یکی از شلوغ ترین و بزرگ ترین فرودگاه های جهان تبدیل خواهد شد. 

 

پروازها در فرودگاه استانبول

فرودگاه استانبول با رویکرد خدمات بی نقص میزبان مسافران خود در مقاصد داخلی و بین المللی است. در حال حاضر پروازهایی از 45 فرودگاه از فرودگاه جدید در مسیرهای داخلی انجام شده است. فرودگاه بین المللی استانبول پروازهایی را به 249 شهر مختلف در 110 کشور جهان ارائه می دهد.

 

فروشگاه های مجلل ، خدمات رایگان و ویژه مسافر

فرودگاه استانبول دارای 53،000 متر مربع مساحت فضا برای فروشگاه ها و برند های معروف دنیا است. هم چنین کافه ها و رستوران های زیاد و متعددی در حال ساخت و خدمت رسانی به مسافران هستند. جایی که غذاهای ترکی و بین المللی سرو می شود. بنابراین می توانید در این قسمت فرودگاه تجربه خرید و استراحت دلپذیری داشته باشید. علاوه بر لذت خرید منحصر به فرد خدمات ویژه مسافری نیز مانند حمل و نقل پزشکی هوایی ، هتل ، پارکینگ و بسیاری از خدمات دیگر در انتظار مسافران می باشد.

 

فرودگاه جدید استانبول چند ترمینال دارد؟

فرودگاه جدید استانبول دارای یک ترمینال بسیار بزرگ و مدرن با مجموع گنجایش 90 میلیون مسافر در سال و مساحت یک میلیون و 300 هزار متر مربع است که شامل پرواز های ورودی و خروجی می باشد. دومین ترمینال فرودگاه با ظرفیت 30 میلیون مسافر و وسعت 500 هزار مربع انتظار می رود تا 2025 افتتاح گردد.

ترمینال فرودگاه جدید استانبول از طریق هفت درب ورودی ، 1 و 2 برای پروازهای داخلی (ایچ هاتلار) ، 3 ، 4 ، 5 ، 6 و 7 برای پروازهای بین المللی (داش هاتلار) قابل دسترسی است. اگر با هواپیمایی ترکیه پرواز می کنید ، باید از طریق ورودی 3 ، 4 یا 5 اقدام کنید. 

 

فاصله فرودگاه استانبول از سایر فرودگاه ها 

فرودگاه آتاتورک استانبول : 31 کیلومتر

فرودگاه صبیحه استانبول : 62 کیلومتر

فرودگاه بورگاس (بلغارستان) : 177 کیلومتر

 

سیستم حمل و نقل 

ماشین

فاصله از فرودگاه جدید استانبول تا مرکز شهر 50 کیلومتر است. با اتومبیل تقریبا یک ساعت زمان می برد تا به مرکز استانبول برسید.

 

حمل و نقل عمومی

مسافرت به فرودگاه جدید استانبول با وسایل حمل و نقل عمومی مانند مترو و اتوبوس امکان پذیر است. 

 

تاکسی

تاکسی سریعترین و راحت ترین راه برای رسیدن به فرودگاه جدید استانبول است. قیمت تاکسی سواری از فرودگاه تا مرکز استانبول حدود 200 لیر ترکیه است. همچنین می توانید تاکسی های خود را در فرودگاه جدید استانبول رزرو کنید و با راحتی بیشتری عزیمت کنید.

 

کرایه اتومبیل شخصی

در فرودگاه جدید استانبول می توانید از شرکت های کرایه اتومبیل یوروکار ، تاکسی ملی ، آلامو ، هرتز ، آویس ، سیکست و ارائه دهندگان محلی کرایه کنید. برای راحتی کار می توان یک ماشین را از قبل پیدا و رزرو کرد. با این کار می توانید در فرودگاه در وقت و هزینه خود صرفه جویی کنید.

 

پارکینگ فرودگاه

در فاز اول فرودگاه جدید استانبول پارکینگ داخلی با ظرفیت 12 هزار اتومبیل آماده خدمت رسانی به مسافران است. هم چنین پیش بینی می شود تا قبل از سال 2030 ، فرودگاه استانبول به 18 پارکینگ با گنجایش 250 هزار ماشین مجهز شود که در نوع خود کم نظیر است. 

 

خطوط هوایی فعال 

در حال حاضر شرکت های بزرگ و معتبر اروپایی در این فرودگاه در حال فعالیت می باشند. برخی از آن ها عبارت اند از :

ترکیش ایرلاینز

اطلس گلوبال

انور ایر

لوفت هانزا

هواپیمایی فرانسه

 

سایر امکانات فرودگاه استانبول

بدیهی است فرودگاهی با این عظمت باید امکانات گسترده ای را پوشش دهد. برخی از مهم ترین امکانات فرودگاه به شرح زیر است :

 • هتل با داشتن 451 واحد اقامتی 
 • سامانه های هوشمند تشخیص چهره و پلاک خودرو 
 • 2 باند مستقل فرودگاه
 • سالن VIP
 • بیمارستان
 • مرکز کنوانسیون هتل
 • برج کنترل ترافیک هوایی
 • 8 رمپ کنترل برج
 • پارکینگ هواپیما با ظرفیت 500 فروند
 • و ...
 

استانبولسفر به استانبولفرودگاه استانبولخطوط هوایی ترکیهصورگشت

 • پشتیبانی :05632457102
 • پشتیبانی :09351600466
 • آدرس :بیرجند بلوار معلم خیابان فردوسی پلاک 32
 • ایمیل :info[at]tkt30[dot]com
تمامی حقوق این سایت متعلق به می باشد