سوغات تاجیکستانتاجیکستان یکی از کشور های نزدیک به ایرانی می باشد. این کشور با افغانستان ، ازبکستان ، قرقیزستان و چین مرز مشترک دارد. پایتخت آن دوشنبه می باشد. تاجیکستان از آن دست کشور هایی است که فرهنگ اصیل خود را تا حدودی حفظ کرده است. از آن جایی که خرید سوغاتی یکی از بخش های جدا نشدنی از سفر می باشد ، خرید سوغاتی از تاجیکستان یکی از کار های لذت بخش و مرفه است. با خرید سوغاتی از تاجیکستان می توانید دوستان و آشنایانتان را شگفت زده کنید. با صورگشت همراه باشید تا گشت و گذاری در سوغاتی های این کشور داشته باشیم. 

 

در تاجیکستان قرن ها است که تولید نساجی و سفال حفظ می شود و پایبندی به سنت های ملی را از دست نداده است. بنابراین ، پیدا کردن سوغاتی برای خود یا عزیزانتان کار بسیار ساده ای است. علاوه بر این در تاجیکستان بازارهای بسیاری وجود دارد که می توانید محصولات محلی ارزان قیمت اما عالی را خریداری کنید. هنگام خرید محصولی حتماً چانه بزنید ، زیرا در کلیه بازارهای آسیایی و شرقی چانه زنی یک سنت است.

 

منسوجات و پارچه 

زنان صنعتگر تاجیکستان تجربه خود را از نسلی به نسل دیگر به اشتراک می گذارند. این هنر ریشه های قدیمی دارد و هنوز هم برای تزیین فرش ، منسوجات ، پوشاک و سوغات مورد استفاده قرار می گیرد. زنان تاجیک پارچه های دست باف را تولید می کنند و به کمک سوزن های مخصوص و پنبه ، پشم ، ابریشم ، سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی آن را تزئین می کنند. بنابراین ، خرید محصولات پارچه و بافتنی در تاجیکستان آسان است. این محصولات با قیمت مناسب قابل تهیه می باشند. توصیه می کنیم چمدان های با گنجایش بزرگ و فضای کافی به همراه داشته باشید تا بتوانید سوغاتی های خود را به راحتی در آن جاسازی کنید. پارچه و لباس و حوله تاجیکی مهم ترین سوغات این دسته می باشد. 

 

گلدوزی

گلدوزی و تابلو های گلدوزی شده یکی از سوغاتی های متفاوت تاجیکستان است. شاید برایتان عجیب باشید اما در برخی تابلو های گلدوزی شده ، از طلا استفاده می شود. در این محصولات از طلا به میزان خیلی کم استفاده می شود. از این سبک گلدوزی برای تزیین لباس ، کفش و لباس عروس استفاده می شود. اگر در خرید سوغاتی های این چنینی با قیمت زیادی مواجه شدید تعجب نکنید چون در این سوغاتی ها طلا به کار رفته است.  برای این کار بهتر است از فروشنده درباره موارد اولیه به کار رفته سوال کنید.

 

محصولات چرمی

چرم در تاجیکستان بطور گسترده برای تولید سوغات چرمی گسترش یافته است. الگو های چرمی بر روی کفش ملی و دمپایی و ... می تواند علاقه گردشگران را به خود جلب کند. بنابراین ، در بازارهای تاجیکستان محصولات چرمی بسیار محبوب هستند. برخی از آنها حتی در تاجیکستان به مد تبدیل شده است. بنابراین از این سوغات غافل نشوید و آنها را برای خود و دوستان خود تهیه کنید. کیف و کفش چرمی مهم ترین سوغاتی های این نوع محصولات است. 

 

محصولات سفالی

احتمالا شما هم با دیدن مجسمه ها و ظروف سفالی رنگارنگ در تاجیکستان عاشق آن ها می شوید. ظروف سفالی ساخته شده در تاجیکستان بسیار زیبا و با دوام هستند. در هنگام انتخاب ، به ظروف بزرگ ، گلدان ها ، بشقاب ها ، تندیس ها ، کاسه ها و قوری ها توجه کنید. فراموش نکنید که از فروشنده سؤال کنید آیا خوردن در این ظروف امکان پذیر است یا فقط سوغاتی هستند. به هر حال ظروف سفالی در تاجیکستان از آن دست سوغاتی هایی هستند که در این کشور بسیار محبوب است. آن ها با اندازه های گوگاگون و اشکال تاریخی ، طرح حیوانات ، افسانه و انسان ها و ... ساخته می شود. 

 

تندیس و مجسمه

تندیس های تاجیکستان ، می توانند از چوب ، خشت و مواد دیگر ساخته شوند. این محصولات معمولا در اندازه های کوچک درست می شوند. شما نیز میتوانید یک یا چند مجسمه تاجیک را خریده و به دوستان و آشنایانتان هدیه دهید. نکته مهم و قابل توجه بحث حمل این سوغاتی هاست. از آنجایی که این سوغاتی ها شکننده است حتما ملاحظات لازم را برای حمل و جاسازی در بار و چمدان خود انجام دهید. 

 

ظروف مسی

یکی از سوغاتی های محبوب در تاجیکستان ظروف مسی است. اگرچه ظروف مسی در ایران هم پیدا شده و رواج دارد ، اما در تاجیکستان هم در اندازه و طرح های مختلف ساخته و روانه بازار می شود. 

 

نان تاجیکی

نوبتی هم باشد نوبت شکم گردی در تاجیکستان است. نان تاجیکی یکی از میان وعده های خوشمزه در تاجیکستان است که میتوانید آن را در اکثر شهر های تاجیکستان مخصوصا دوشنبه پایتخت آن امتحان کنید. 

 

سوغات تاجیکستانسفر به تاجیکستانبازارگردی در تاجیکستانصورگشت

  • پشتیبانی :05632457102
  • پشتیبانی :09351600466
  • آدرس :بیرجند بلوار معلم خیابان فردوسی پلاک 32
  • ایمیل :info[at]tkt30[dot]com
تمامی حقوق این سایت متعلق به می باشد