سفرگردی به اصفهان [ قسمت سوم ] 

اصفهان یکی محبوب ترین شهر های توریستی ایران است. این شهر با داشتن مکان های تاریخی و باستانی بسیار، سوغات و صنایع دستی بومی و مردمانی خونگرم و مهمان نواز، همه ساله  میزبان گردشگران زیادی از سرتاسر ایران و بعضا جهان می باشد. اینک قسمت پایانی مقاله "سفرگردی به اصفهان" آماده شده است. با مجله صورگشت همراه شوید.

 

منار جنبان

 

منار جنبان یکی از مکانهای معروف تاریخی در ایران است که در 5 کیلومتری غرب اصفهان و در جاده اصفهان نجف آباد واقع شده است. این بنای تاریخی شامل یک ایوان و دو مناره است.

در این بنای تاریخی مزار عبدالله ابن محمد ابن محمود که در قرن هشتم می زیسته، قرار دارد. این بنای تاریخی همزمان با سلطنت سلسله ایلخانات ساخته شده است. این بنای تاریخی به دلیل معماری چشم نوازش بسیار با ارزش است.

یکی از ویژگی های جالب این بنای تاریخی این است که اگر یکی از مناره ها را حرکت دهید مناره دیگر و کل ساختمان نیز حرکت می کند. ارتفاع این بنا 10 متر و ارتفاع مناره ها  5.7 متر است. جالب است بدانید که این بنا برای جابجایی ساخته نشده است و اگر حرکت زیادی داشته باشد ممکن است منجر به تخریب آن شود.


سی و سه پل

 

هنگامی که اصفهان به عنوان پایتخت امپراتوری صفوی انتخاب شد ، این شهر از طریق جنوب گسترش یافت. منطقه مهم شهرنشینی آن زمان خیابان چهارباغ بود که از دروازه دولت به سمت جنوب شروع شده و طول آن حدود شش کیلومتر بود.

این خیابان از یک رودخانه عبور می کند و به همین ترتیب آنها پل اللوردی خان را بر فراز رودخانه احداث کرده اند که به عنوان سی و سه پل نیز شناخته می شود. ساخت این پل در سال 1008 آغاز شده و در سال 1011 هجری به پایان رسید ، طول آن 300 متر و عرض 14 متر است.

معماری این پل بسیار زیبا و بی نظیر است. چیدمان دهانه های موجود در این پل و شکوه آن بسیار چشمگیر است. در قسمت بالایی این پل ، دو راهرو وجود دارد که برای راحتی عابران پیاده در طول تابستان ها و زمستان ها ساخته شده است. این پل ترکیبی از روش های مهندسی به همراه هنرهای معماری است.


پل خواجو

 

در ضلع شرقی رودخانه زاینده رود و پل خواجو بناهایی وجود دارد که به دوران صفویه و سلطنت شاه عباس دوم در سال 1060 هجری باز می گردد. این پل یک پل چند منظوره بود.

سطح فوقانی این پل برای حمل و نقل مانند واگن و حیوانات بود. سطح پایین برای واگن های آرام و استراحتگاه برای عابران پیاده است. سطوح بالا و پایین با سنگ و خمپاره ساخته شده است. جریان آب نیز در کنار پل وجود دارد که وقتی مسدود می شود ، یک حوضچه کوچک در ضلع غربی پل ساخته می شود.

در ضلع شرقی پل راه پله های سنگی وجود دارد که از پایین و نزدیک رودخانه پایین می روند. پله ها مکانی آرامش بخش برای نشستن و لذت بردن از طبیعت هستند. در مرکز پل عمارتی به نام "بیگلر بیگی" برای استقبال از میهمانان رسمی قرار گرفته است و اتاق های این عمارت دارای نقوش رنگ طلایی است.


عمارت هشت بهشت

 

کاخ هشت بهشت در وسط یک باغ ، در مجتمع دولت خانه دوره صفوی واقع شده است که در زمان سلطنت سلیمان اول در قرن یازدهم هجری ساخته شده است. این کاخ در هر طرف باغ ورودی دارد.

در زمان سلطنت شاه سلطان حسین ، مدارس ، کاروانسراها و بازارهایی به این مجموعه و قسمت جنوبی کاخ اضافه شد.

نام کاخ (هشت بهشت) از این حقیقت ناشی می شود که هشت ورودی در این کاخ وجود داشته است. این کاخ دارای دو طبقه است و یک اتاق هشت ضلعی باز و گسترده در وسط کاخ وجود دارد.

اتصال بین دو طبقه توسط دو راه پله جداگانه است. ایوان های اتاق هشت ضلعی اصلی و سایر اتاق ها و سالن ها هر کدام به روشی متفاوت و منحصر به فرد طراحی شده اند. در ایوان جنوبی یک استخر مروارید و یک آبشار وجود دارد که آب آن از استخر فوقانی تامین می گردد.


چهل ستون

 

کاخ چهل ستون در حدود قرن یازدهم هجری در مرکز باغ ها و ساختمانهای پیچیده و کاخ های امپراتوری صفوی ساخته شده است. این کاخ مکانی بود که بازدید کنندگان و مسافران خارجی در آنجا استقبال می کردند.

این کاخ در سه مرحله ساخته شده است. مرحله اول: سالن اصلی و بزرگ. مرحله دوم: سالن آینه و اتاقها در کنار آن. مرحله سوم: ایوان با 18 ستون و سقف چوبی. این کاخ به دلیل وجود ستون های بیشمار در این کاخ و بازتاب بیست ستون موجود در آب در استخر ، چهل ستون نام گذاری شده است.

نقاشی روی دیوارهای این کاخ توسط هنرمند بزرگ ایرانی عصر صفوی ، رضا عباسی انجام شده است. او نقاشی های مینیاتوری فارسی را ترسیم کرده بود.

چهار نقاشی بزرگ در اتاق اصلی از میدان نبرد و اجتماعات رسمی پادشاهان صفوی است. دو نقاشی دیگر با مضامین مشابه در وسط آویزان شده که توسط صادق نقاش باشی ، نقاش بزرگ عصر قاجار به نمایش در آمده است. متأسفانه برخی از نقاشی ها در زمان زل السلطان ویران شد. همچنین می توانید شعرهای زیبایی را روی ایوان ستونی مشاهده کنید که توسط محمد صالح اصفهانی ساخته شده است. این بنا در آغاز قرن دوازدهم سوزانده شد و در زمان سلطنت شاه سلطان حسین صفوی مجددا بازسازی شد.


کاروانسرای عباسی

 

در دوره سلسله صفوی ، در اطراف ایران و در جاهای مهم ، کاروانسراهای زیبایی تأسیس شد که در نوع خود بی نظیر و باشکوه بود.

می توان گفت که این کاروانسراها برای تقویت گردشگری تجاری ساخته شده است و به همین دلیل از مناطق و اقامتگاه های مناسب برای تجارت کالا برخوردار بودند. از قرن دوازدهم میلادی از این کاروانسراها به اندازه استفاده نشده و بسیاری از آنها تا حدودی تخریب شده اند. به دلیل پایداری و موقعیت مکانی مناسب ، بسیاری از این کاروانسرا ها نوسازی شده و به عنوان هتل ها و مناطق اقامت و استراحت برای گردشگران ایرانی و خارجی مورد استفاده قرار گرفته اند.

به عنوان مثال یکی از کاروانسراها در اصفهان به یک هتل زیبا تبدیل شده است. همچنین کاروانسرای عباسی ، در 40 کیلومتری اصفهان، یک منطقه سنتی و آرام واقع شده است.

 

شما نیز میتوانید با سیستم رزرواسیون آنلاین صورتیک بلیط ارزان و چارتر هواپیما به اصفهان خریده و سفری خاطره انگیز و بیادماندنی برای خود رقم بزنید. 

 


سفرگردی به اصفهانمعرفی شهر اصفهانرزرو بلیط هواپیما اصفهانخرید بلیط ارزان هواپیما اصفهانمجله صورگشت

  • پشتیبانی :05632457102
  • پشتیبانی :09351600466
  • آدرس :بیرجند بلوار معلم خیابان فردوسی پلاک 32
  • ایمیل :info[at]tkt30[dot]com
تمامی حقوق این سایت متعلق به می باشد