سفرگردی به اصفهان [ قسمت دوم ]در ادامه مقاله "سفرگردی به اصفهان" برخی از جاذبه های گردشگری این شهر تاریخی و زیبا را به شما معرفی می کنیم. با مجله صورگشت همراه باشید.

 

میدان نقش جهان

 

میدان نقش جهان یکی از زیباترین میادین جهان است. طول آن 512 متر و عرض آن 160 متر است. دو اتاق بلند طبقه وجود دارد که در هر طرف این میدان ساخته شده است. همچنین چهار مکان تاریخی در نزدیکی این میدان واقع شده است.

عمارت عالی قاپو ، مسجد امام ، مسجد شیخ لطف الله ، دروازه بازار قیصریه و دو دروازه سنگی در این میدان قرار دارد. میدان امام فعلی محل اصلی فروش صنایع دستی و همچنین محلی برای انجام مراسم مذهبی است. هر جمعه نماز جمعه در آنجا نیز برگزار می شود.


عمارت عالی قاپو

 

عمارت عالی قاپو یک عمارت شش طبقه بلند است که در قرن یازدهم هجری ساخته شده است. هر طبقه دارای طراحی و هنر خاص خود است. از نکات جالب این عمارت ، ایوان در طبقه سوم ، استخر مسی و تالار پذیرایی است که با زیباترین نقاشی ها و قالب بندی ها طراحی شده است.

سالن موسیقی در طبقه ششم و طراحی هنری هنرمند مشهور رضا عباسی نیز به قرن یازدهم برمی گردد.


مسجد امام

 

مسجد امام در ضلع جنوبی میدان امام (نقش جهان)، واقع شده است که یکی از زیباترین مساجد عصر اسلامی است. این مسجد به دستور شاه عباس اول و توسط علی اکبر اصفهانی ساخته شده است.

ابتدا، ورودی اصلی با دو مناره بیرونی ساخته شده است. درهای مسجد ، که با ورق های طلا و نقره طراحی شده ، به زمان سلطنت شاه صفی ، جانشین شاه عباس اول باز می گردد. در داخل مسجد یک حیاط مرکزی با چهار ایوان و دو حیاط فرعی وجود دارد. در قسمت جنوبی مسجد دو گنبد وجود دارد که 12 متر از هم فاصله دارند.

ارتفاع این گنبدها از طبقه همکف مسجد 50 متر است. کتیبه های موجود در مسجد توسط خوشنویسان مشهور دوره صفویه مانند علیرضا عباسی ، عبدالباقی تبریزی ، محمد صالح اصفهانی و محمدرضا امامی نوشته شده است. دیوارها ، گنبدها ، مناره ها و طاق های داخلی و خارجی با کاشی های پلی کرومی پوشانده شده است. طراحی این کاشی ها گل و بوته ای است که به روش های مرموز قابل مشاهده است.


مسجد شیخ لطف الله

 

این مسجد در ضلع شرقی میدان امام (نقش جهان) واقع شده است. این مسجد در زمان سلطنت شاه عباس اول ، پادشاه سلسله صفوی ساخته شده است. در همان زمان میدان و ساختمانهای اطراف آن ساخته شد.

کارکرد این بنا برای مردم این بود که نماز بخوانند و سخنرانی های مذهبی توسط مرحوم شیخ لطف الله که از علمای بزرگ و روحانی در لبنان بود ، انجام شود. ساخت مسجد در سال 1011 هجری قمری آغاز شد و در سال 1028 هجری به پایان رسید.

این گنبد در هشت طاق بقعه زیگزاگی واقع شده است و لبه این طاق ها با کاشی های فیروزه ای طراحی شده است.

فضای داخلی مسجد به ویژه پناهگاه آن به دلیل کار باشکوه کاشی های پلی کروم بسیار جذاب است. در پناهگاه مسجد شیخ لطف الله دو کتیبه وجود دارد و بر روی آنها نوشته شده است: کار کوچک و نیازمندان رحمت خدا ، محمدرضا و استاد حسین اصفهانی.

این بدان معنی است که استادان، هنرمندان و سازندگان بزرگ هرگز از کارشان متکبر نبودند و به رحمت پروردگار خود احتیاج داشتند.


بازار قیصریه

 

بازار قیصریه یکی از زیباترین بازارهای جهان است. ورودی اصلی این بازار در ضلع شمالی میدان نقش جهان واقع شده است و زیباترین نقاشی های عصر صفوی در آنجا یافت می شود.

این بازار برای فروش گرانترین اشیاء در دوره صفویه بوده است و نمایندگان شرکت های خارجی فروشگاه هایی در این بازار را در اختیار داشتند. این بازار یکی از بزرگترین بازارهای جهان است که از قسمت های مختلف تشکیل شده است و اشیاء مختلف در هر قسمت به فروش می رسد. به عنوان مثال بخش هایی برای صنایع دستی ، طلا ، نقره ، فرش ، کفش و غیره وجود دارد. برای طی کردن این بازار چندین ساعت زمان لازم دارید.

 

ادامه مقاله را نیز می توانید در قسمت سوم "سفرگردی به اصفهان" مشاهده نمایید. شما نیز می توانید با استفاده از سامانه رزرواسیون آنلاین صورتیک بلیط ارزان و چارتر هواپیما به اصفهان را خرید کرده و سفری راحت و لذت بخش را تجربه کنید.


سفرگردی به اصفهانتاریخچه اصفهانرزرو بلیط هواپیما ارزان به اصفهانبلیط چارتر اصفهانمجله صورگشت

  • پشتیبانی :05632457102
  • پشتیبانی :09351600466
  • آدرس :بیرجند بلوار معلم خیابان فردوسی پلاک 32
  • ایمیل :info[at]tkt30[dot]com
تمامی حقوق این سایت متعلق به می باشد