سفرگردی به اصفهاناصفهان مرکز استان اصفهان با وسعت 250 کیلومتر مربع در قلب یک فلات در ایران واقع شده است. آب و هوای اصفهان نیمه خشک و معتدل است و میانگین دمای هوا در این شهر حدود 16 درجه سانتیگراد و میانگین بارندگی سالانه حدود 13 میلی لیتر است. عموما اصفهان شهر کم آبی است اما به دلیل وجود رودخانه زاینده رود ، کشاورزی آن بهبود یافته است. از نظر جغرافیایی اصفهان در مرکز ایران قرار دارد و با داشتن آب و هوای معتدل و خاک حاصل خیز و آب کافی از رودخانه زاینده رود ، همیشه مکان بسیار مناسبی برای زندگی در آن بوده است.

اصفهان به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام ، هفت تیر جهان و گوهر فرومایه جهان شناخته شده است. اصفهان شهری باستانی در مرکز ایران است. این سومین شهر پرجمعیت این کشور است. بعد از مشهد ، اصفهان دومین شهر توریستی و بعد از تهران ، دومین شهر صنعتی ایران است. از نظر جغرافیایی ، از سمت غرب این شهر به خمینی  شهر و نجف آباد منتهی می شود ، از جنوب با کوه سوفه و شهر سپاهان محدود می شود ، از شمال به شاهین شهر و از شرق به سمت سقز منتهی می شود. اصفهان شهری چهار فصل است؛ دارای بهار و پاییز خنک، تابستان گرم و زمستان سرد است. از سال 429 تا 1101 هجری شمسی به ویژه در قرن دهم که اصفهان برای دومین بار پایتخت ایران بود ، این شهر مرفه شد. اصفهان هنوز شهری باشکوه است. در فرهنگ ایرانی ، این شهر به دلیل معماری زیبای اسلامی ، بلوارهای عالی ، پل های سقفی ، کاخ ها ، مساجد و مناره های بی نظیر به عنوان نیمی از جهان شناخته شده است.

با مجله صورگشت همراه شوید تا سفری مجازی به این شهر زیبا داشته باشیم.

 

تاریخچه

در گذشته اصفهان به نام سپاهان نام گذاری شده بود، زیرا در دوره ساسانیان قومی به نام سپاهیان در دشت های حاصلخیز در نزدیکی یک شهر زندگی می کردند و سپس این شهر را به نام ملت خود نام گذاری کردند. در قرن 19 هجری قمری اصفهان بدون جنگ و ریختن خون توسط ارتش اسلامی فتح شد اما با عقد قرارداد مسالمت آمیز این سرزمین به بسیاری از سرزمین های تسخیر شده توسط ارتش اسلامی اضافه شد. طی یک دوره سیصد ساله ، این شهر توسط فرمانداران مختلف اداره می شد و در قرن چهارم میلادی ، در دوره سلسله زیارید و سلسله بیدید به عنوان پایتخت سرزمین آنها انتخاب شد. در قرن 5 ، در زمان سلسله سلجوقی ، پایتخت این امپراتوری گسترده تر شد و از رود سیحون تا سواحل شرقی مدیترانه شروع و ادامه داشت.

در سال 168 شمسی اصفهان قربانی یک غارت وحشیانه و قتل عام توسط ارتش تیموری شد.

در دوره صفویه ، در قرن 10 ، اصفهان به مرکز تجارت ، فرهنگ و صنعت تبدیل شد. در آغاز قرن یازدهم ، 1006 هجری ، پایتخت امپراتوری شاه عباس از قزوین به سمت اصفهان حرکت کرد و این شهر حدود یک قرن و نیم پایتخت سلسله صفویه بود. این دلیل شهرت اصفهان است.

اصفهان در طول قرون نامهای بسیاری داشته است. اسامی به شرح زیر بود: آپادانا ، آصف هان ، اسباهان ، اسپاتنا ، اسپاهان ، آسپدان ، اسپینرم اصفهان ، اسپادانه ، انسزان ، بصفهان ، پارتاک ، پارتی ، پارتیکان ، جی ، دارالعلوهودی ، رسورجی ، سپانه ، شهرستانی ، گبا ، گبیان ، نصف جهان (نیمی از جهان) ، یاهودیه. همچنین این شهر در کتاب شعر شاهنامه به نام سپاهان نامگذاری شده است که توسط یکی از شاعران مشهور فارسی به نام فردوسی تألیف شده است.

اصفهان به عنوان نخستین پایتخت فرهنگی کشورهای اسلامی در سال  2006 انتخاب شد. این شهر با استقبال بسیاری از گردشگران کشورهای اسلامی و بازدید کنندگان بسیاری از مناطق مختلف جهان روبرو شده است. اصفهان به دلیل داشتن صنایع دستی از جمله اچ ، اینله و ترمه مشهور است. اگر به دنبال سوغاتی از اصفهان هستید ، می توانید آنها را در حوالی میدان نقش جهان یا در بازار قدیمی اصفهان خریداری کنید.

 

 

اقامت در اصفهان

همانطور که قبلاً نیز اشاره شد ، اصفهان یک شهر توریستی است و دارای هتل های مدرن و سنتی با کیفیت بالا و قیمت مناسب است. عباسی ، کوثر ، پیروزی و آسمان بهترین هتل های پر هزینه اصفهان هستند که بهترین امکانات را ارائه می دهند. زهره ، پارت ، ستاره و ماهان هتل های سه ستاره در اصفهان هستند که امکانات خوبی با قیمت پایین تری ارائه می دهند. بهترین هتل مناسب از نظر قیمت هتل آزادی است که می تواند برای کسانی که مسافرت کم هزینه ترجیح می دهند انتخاب مناسبی باشد. آتیگ ، اصفهان و طلوع خورشید بهترین هتل های سنتی شهر هستند. اصفهان هتل های بسیاری دیگر از قبیل: اسپادانا ، اوین ، مادارشاه ، کاروانسرا ، پارسیانسو ، چهل پنجه ، پارتیکان ، ابن سینا ، جام جم فیروزه ، نگین جی ، کاوه ، یعقوت ، درویش ، هومن ، صفیر ، خاتون ، هشت بهشت ، سپاهان ، زندرودود ، علی قاپو ، ملال و جمشید دارا می باشد.

 

شکم گردی در اصفهان

اصفهان مانند سایر شهرهای ایران غذاهای محلی خاص خود مانند کباب ، بیرانی و خورش را دارد که باید آنها را امتحان کنید. آش سوماک ، کلاله جوش ، کلاله گونشکی ، باقالی زورات ، کوکو قندی ، قیمیه رایز ، آش ماش و قمری ، یاخنه تورش ، مونگه و زردک ، سرکه و چغندر اوماج از دیگر غذاهای محلی اصفهان هستند که می توانید آنها را بخورید. آنها را در رستوران خان گستر در مرکز شهر و رستوران های جلفا ، شهرزاد و بیرانی اعظم می توانید سرو کنید. جم نشین، شب نشین و زاگرس از دیگر رستوران های خوب اصفهان است که همواره مورد استقبال گردشگران خارجی قرار گرفته است. اگر می خواهید یک مکان سنتی را تجربه کنید ، توصیه می کنیم به رستوران های سنتی خوانسار و آشتی شهر بروید. رستوران های هرمس و فرامرز می توانند گزینه های خوبی برای کسانی که علاقه مند به فست فود هستند، باشد. اصفهان دارای بسیاری از رستوران های خوب دیگرنیز می باشد از جمله : ژیک، ترازجوجه، آراخان، پارتک، زاینده رود، سیلوراسپون، ونیز، بروس، آسمان، دمینو، نیوشا، باستانی، پتینه، عطاویچ، نان دوست، شادبریانی، حکیم، شاندیز، زوا، دیزی بار، سیب و چانچو 

 

 

نوشیدنی ها 

یکی از محبوب ترین غذاهای محلی اصفهان گوشفیل است که با دوغ محلی تهیه می شود. می توانید آن را در یکی از قدیمی ترین کافه های اصفهان که "چاه حاج میرزا" نامیده می شود امتحان کنید که مربوط به دوره صفویه است. فراموش نکنید که بستنی رهنان را که در جشنواره بستنی سوئیس مقام اول را به دست آورد ، امتحان کنید. فروشگاه اصلی بستنی رهنان در میدان شاهد اصفهان واقع شده است. این بستنی به دلیل شیر تازه ای که برای تهیه آن استفاده می شود در سراسر جهان مشهور است. اصفهان همچنین بسیاری از کافه های خوب مانند: Fun Glas ، نوشیدنی آب روزگار، شربت خانه فیروز ، رادیو ، آهنگ ، تورج ،کاما، رویال، نقاب، لیمو ، دال ، گیلاس ، اسپادانا، کاژه ، ژینگو، سیمون و مژگان را در خود جای داده است .

 

سوغات و صنایع دستی 

یکی از کار های لذت بخش در اصفهان خرید سوغات از این شهر است. گز یکی از شیرینی های سنتی اصفهان است که می توانید بهترین نوع آن را از فروشگاه کرمانی گز در خیابان عبدالرزاغ خریداری کنید. آب نبات های پولاکی و راک از دیگر شیرینی های معروف اصفهان هستند. انواع سفره و ظروف خاتم ، سوغات مشهور اصفهان است که می توانید آن ها را از فروشگاه های صنایع دستی در اصفهان مانند قیصاری بازار ، بازار بزرگ اصفهان و بازار میدان نقش جهان تهیه کنید. اگر دوست دارید به مراکز خرید مدرن بروید ، مرکز تجارت کوثر ، پارک بازار و مرکز شهر اصفهان گزینه های خوبی هستند.

 

 

بهداشت و درمان

اصفهان از نظر ارائه خدمات بهداشتی و درمانی بسیار مجهز بوده و دارای بیمارستانهای خوبی از جمله: سعدی ، الزهرا ، سینا ، صدوقی ، کاشانی ، نور ، خورشید ، فارابی ، آسکاریه ، فیض و شهید بهشتی است. این شهر همچنین دارای داروخانه های خوبی همچون: مظاهری ، ادلات ، هلال احمر ، شهریاری ، عباسی ، عماد ، منصوری ، جعفریان ، خاکپور و مصداقی می باشد.

 

جاذبه های گردشگری اصفهان

نوبتی هم باشد نوبت معرفی جاذبه های گردشگری اصفهان است. بیشتر اماکن تاریخی اصفهان به دوره صفویه باز می گردد و در نزدیکی رودخانه زاینده رود واقع شده است.

کاخ عالی قاپو ، مسجد شیخ لطف الله ، مسجد امام ، کلیسای جامع ونک ، منار جنبان ، چهل ستون (چهل ستون) ، کاخ هشت بهشت ، پل الهردی خان ، چهار باغ، آتشکده ، قبرستان قدیمی تخت فولاد ، بازار تاریخی اصفهان ، میدان نقش جهان ، باغ پرندگان ، پل خواجو ، پل شهرستانی ، سی و سه پل از جمله جاذبه ها و اماکن تاریخی اصفهان هستند.

در مقاله بعدی مجله صورگشت به معرفی مکان های ذکر شده می پردازیم.

اگر شما هم قصد سفر به اصفهان را دارید، می توانید با استفاده از سامانه رزرواسیون آنلاین صورتیک سفری راحت و آسوده خاطر برای خود رقم بزنید.

 


سفرگردی به اصفهانمعرفی شهر اصفهانتاریخچه اصفهانرزرو بلیط ارزان اصفهانخرید بلیط هواپیما اصفهانمجله صورگشت

  • پشتیبانی :05632457102
  • پشتیبانی :09351600466
  • آدرس :بیرجند بلوار معلم خیابان فردوسی پلاک 32
  • ایمیل :info[at]tkt30[dot]com
تمامی حقوق این سایت متعلق به می باشد