روستای تیس کجاست | جاهای دیدنی های بندر تیسیکی از روستا های کمتر شناخته شده اما زیبا و دیدنی روستای تیس ( در قدیم به آن تیز هم می گفتند ) است. روستای تیس ( طیس ) یکی از بنادر قدیمی استان سیستان و بلوچستان است که در نزدیکی بندر چابهار واقع شده است. این روستای تاریخی و زیبا قدمتی 2500 ساله دارد که به دوران هخامنشیان باز می گردد. وجود آثار کهن و تاریخی فراوان و حکاکی هایی بر روی آثار به جا مانده از آن دوران، گواهی بر این ادعاست. روستای تیس در نزدیکی بندر چابهار در فاصله حدود 10 کیلومتری از مرکز شهر قرار دارد. با اتومبیل کمتر از 20 دقیقه زمان می برد تا از مرکز شهر خود را به این روستا برسانید. جمعیت این روستا 6348 نفر طبق سرشماری سال 1395 گزارش شده است. این منطقه از دیر باز به عنوان پلی اقتصادی بین اروپا ، آسیا میانه و خاورمیانه مورد توجه بازرگانان و تاجران قرار گرفته است و یکی از بنادر مهم آن زمان محسوب می شد. 

در قرن 11 ، پرتغالی ها به این بندر هجوم آوردند و آن را به مستعمره خود در آوردند. پرتغالی ها قلعه ای به همین نام در این روستا ساختند که اکنون یکی از جاذبه های گردشگری و زیبا در این روستا محسوب می شود. پس از آن نوبت به انگلیسی ها رسید تا آن را در اختیار خود بگیرند. متاسفانه اکنون ویرانه هایی از این روستا بر جای نمانده است. 

 

جاهای دیدنی تیس کجاست

همان گونه که گفته شد روستای تیس یکی از زیبا ترین روستای تاریخی به شمار می رود و از جاذبه های گردشگری خوبی برخوردار است. در ادامه برخی از مهم ترین جاذبه های گردشگری این منطقه را ذکر می کنیم. 

 

قلعه پرتغالی ها

قلعه پرتغالی ها یکی از مهم ترین دیدنی های تیس می باشد که پس از حمله پرتغالی ها به این بندر ، ساخته شد اما اکنون تنها ویرانه ای از آن باقی مانده است. این قلعه بر فراز تپه ای مشرف به جاده ی چابهار تیس در 5 کیلومتری شمال غربی چابهار قرار دارد. این بنا تاریخی از آجر خشت و سنگ ساخته شده است.

 

گورستان جن ها

یکی از عجیب و غریب ترین مکان های گردشگری در تیس ، گورستان جن ها یا به گفته افراد محلی " جن سنط " می باشد. در این گورستان سنگ قبر های بزرگ و سنگی قرار دارد که به گفته افراد محلی محل دفن آدمیزاد نیست. این سنگ قبر ها به صورت حفره های سطحی ذهن بسیاری را بر انگیخته است که چگونه و با چه ابزاری حفر شده است کاری که امروزه به سختی انجام می شود. افراد محلی اعتقاد دارند اجنه مردگان خود را در این سنگ ها دفن کرده اند و شب ها برای آن ها مرثیه سرایی می کنند و هر کس به صورت شبانه از این گورستان عبور کند مورد نفرین اجنه قرار می گیرد و پس از گرفتار شدن به عذابی سخت چند روز بعد می میرد. این قبرستان در فاصله 100 متری از روستاست. 

 

مسجد جامع تیس

مسجد جامع تیس یکی از قدیمی ترین مساجد ایران است که به روایتی دومین مسجد بعد از ورود اسلام به ایران است. این مسجد با سبک معماری خاص و و تزیینات داخلی اش شباهت زیادی به مساجد پاکستان و هندوستان دارد. گفته می شود پیشینه این مسجد به 1250 سال قبل بر می گردد.

 

قلعه بلوچ گت

 قلعه بلوچ گت یکی دیگر از قلعه های تاریخی روستای تیس می باشد که بر فراز کوهی واقع شده است. در این قلعه بقایای دو مقبره هرمی برجسته سنگی دیده می شود. همچنین چندین چاه و آب انبار در داخل قلعه برای تامین آب مورد نیاز دیده می شود. 

 

آرامگاه سید غلام رسول

مقبره سید غلام رسول در 5 کیلومتری شمال غربی چابهار قرار دارد. قدمت این آرامگاه به سال 465 هجری قمری باز میگردد. این آرامگاه متعلق به شخصی به همین نام بوده است. سید محمد یا همان غلامرسول شخصی مذهبی و متدین بود که از هند به سمت چابهار در حال سفر بود تا از این شهر زنی را به همسری برگزیند. اما در شب عروسی اش دچار کسالت شده و فوت کرد. او در آخرین لحظات عمرش وصیت کرد برای او گریه و زاری نکنند و تا 10 شب بر سر مزارش شادی و هلهله به راه اندازند تا روحش شاد شود. 

 

غار های بان مسیتی

غار های بان مسیتی یا سه گانه تیس یکی از مکان های گردشگری اسرار آمیز در روستای تیس است. این مجموعه از یک غار طبیعی و 2 غار دست ساز تشکیل شده است. غار مصنوعی در فاصله 7 قدمی در سمت راست غار طبیعی قرار دارد. به نظر می رسد این غار ها زمانی معبد و پرستش گاه افراد آن زمان بوده است. البته برخی دیگر اعتقاد دارند مردمان آن زمان مردگان خود را به درون این غار ها می انداختند.

 

بندر صیادی تیس

بندر صیادی تیس یکی از بنادر قدیمی با قدمت چندین هزار ساله در تیس می باشد. وجود آثار تاریخی و کهن در این منطقه حاکی از این موضوع است. 

 

سایر مکان های گردشگری روستای تیس : 

قلعه انوشیروان

سد های تیس

قلعه باتل

باغ ملی تیس

کوه های باستانی 

خانه های سنتی

 

سوغاتی های تیس

نوبتی هم باشد نوبت خرید سوغات در تیس است. در روستای تیس سوغاتی هایی نظیر سوزن دوزی ، ادویه جات محلی ، زیور آلات و حصیر بافی به چشم می خورد. توصیه می کنیم در سفر به تیس غذاهای محلی آن مانند قلیه ماهی ، حلوای خرما ، مربای خرما ، میگو ، سبزی پلو با ماهی و ... را از دست ندهید.

 

بندر تیس یکی از بنادر اسرار آمیز و  عجیب و غریب در ایران است. پیشنهاد می کنیم در سفر به چابهار و جنوب کشور این منطقه تاریخی و زیبا را از دست ندهید. شما نیز می توانید با استفاده از سیستم رزرواسیون آنلاین صورتیک بلیط هواپیما ارزان قیمت چابهار را برای خود خریداری کنید. 

 

روستای تیسبندر تیسچابهارجاهای دیدنی های تیسایران گردیصورگشت

  • پشتیبانی :05632457102
  • پشتیبانی :09351600466
  • آدرس :بیرجند بلوار معلم خیابان فردوسی پلاک 32
  • ایمیل :info[at]tkt30[dot]com
تمامی حقوق این سایت متعلق به می باشد