راهنمای عوارض خروج از کشورعوارض خروج کشور برای اولین بار در سال های ابتدایی جنگ تحمیلی مطرح شد. دولت برای جبران هزینه های ناشی از جنگ این قانون را در سال 1365 به تصویب مجلس رساند. در آن زمان مقرر شد برای هر کسی که قصد خروج از کشور را دارد مبلغ 5 هزار تومان را از وی به عنوان عوارض خروج از کشور اخذ کنند. همچنین برای دفعات بعدی این مبلغ 10 هزار تومان تایید شد. 

عوارض خروج از کشور تنها شامل سفر های هوایی نمی شود بلکه سفر های زمینی و دریایی را هم شامل می شود. این در حالی است که برخی از کشور ها عوارض خروج از کشور را تنها برای سفر های هوایی اعمال می کنند و هزینه آن بر روی بلیط هواپیما درج می شود. برخی کشور ها هم اصلا عوارض خروج از کشور در آن ها وجود ندارد. 

 

هزینه عوارض خروج از کشور چقدر است ؟

هزینه عوارض خروج از کشور برای سال 1398 به شرح زیر می باشد :

عوارض خروج برای هر نفر : 220 هزار تومان

عوارض خروج زائران حج تمتع و عمره : 110 هزار تومان

عوارض خروج هوایی زائرات عتبات عالیات : 50 هزار تومان

عوارض خروج زمینی و دریایی عتابات عالیات : 12 هزار و 750 تومان

 

نکته : عوارض خروج از کشور برای کودکان الزامی است. 

نکته : زائران اربعین از پرداخت عوارض خروج از کشور معاف هستند. 

 

نحوه پرداخت عوارض خروج از کشور چگونه است ؟

در سال های قبل برای پرداخت عوارض خروج از کشور باید در صف های نسبتا طولانی فرودگاه منتظر می ماندید تا هزینه را پرداخت کنید. چه بسا از پرواز هم جا می ماندید. اما خوشبختانه اکنون می توانید عوارض خروج از کشور را به صورت آنلاین و اینترنتی پرداخت کرده و با خیالی آسوده به سفر خود بپردازید. بطور کلی برای پرداخت عوارض خروج از کشور می توانید از طریق شعب بانک ملی ، دستگاه های ATM واقع در فرودگاه امام خمینی ، اپلیکیشن های ایوا و بله متعلق به بانک ملی و همچنین سامانه پرداخت آنلاین عوارض خروج از کشور بانک ملی به نشانه sadadpsp.ir/Tollpayment اقدام فرمایید. 

برای پرداخت عوارض خروج از کشور به صورت آنلاین تنها به یک کارت بانکی متصل به شبکه شتاب نیاز دارید. دقت داشته باشید هنگام پرداخت عوارض خروج از کشور اطلاعات درخواستی شامل شماره تلفن همراه ، ایمیل و کدملی را معتبر وارد کنید و حتما از رسید و کد پیگیری یک نسخه ذخیره و پرینت داشته باشید تا بعدا به مشکل برنخورید. ضمنا همچنین بهتر است حداقل یک ساعت جلوتر نسبت به پرداخت عوارض خروج از کشور اقدام فرمایید تا پرداخت شما در سامانه ثبت شود. 

 

چه کسانی از عوارض خروج از کشور معاف هستند ؟

همان طور که گفته شد زائرین اربعین از پرداخت عوارض خروج از کشور معاف هستند. همچنین افراد زیر هم از پرداخت عوارض خروج از کشور معاف هستند.

1- دانشجویانی که مجوز تحصیل خارج از کشور دارند

2- بیمارانی که دارای مجوز بوده برای درمان به خارج از کشور فرستاده می شوند

3- جانبازان در حال معالجه در خارج از کشور

4- ایرانیان مقیم خارج که مشغول به کار بوده و کارنامه شغلی دارند

5- خدمه وسایل نقلیه شامل هواپیما و اتوبوس و کشتی

 

عوارض خروج از کشورراهنمای عوارض خروج از کشورچگونه عوارض خروج از کشور را پرداخت کنیمنحوه پرداخت عوارض خروج از کشورمجله صورگشت

  • پشتیبانی :05632457102
  • پشتیبانی :09351600466
  • آدرس :بیرجند بلوار معلم خیابان فردوسی پلاک 32
  • ایمیل :info[at]tkt30[dot]com
تمامی حقوق این سایت متعلق به می باشد