10 فرودگاه بزرگ دنیافرودگاه نقش مهمی در صنعت حمل و نقل هوایی ایفا می کند و امکان فرود و برخاستن هواپیماها را فراهم می کند. در دنیا طیف بسیار زیادی از فرودگاه ها وجود دارد. از فرودگاه های کوچک با وسعت یک هکتار گرفته تا فرودگاه پادشاه فهد عربستان که 78 هزار هکتار وسعت دارد. امکانات فرودگاه ها نیز تنوع بسیار زیادی دارند. خاورمیانه برخی از بزرگترین فرودگاه های جهان را دارد و فرودگاه بین المللی پادشاه فهد در عربستان سعودی تقریباً بزرگترین در جهان است. در این مقاله 10 فرودگاه بزرگ دنیا را معرفی می کنیم. با صورگشت همراه باشید.

 

10. فرودگاه بین المللی پکن در چین

مساحت : 23 کیلومتر مربع

فرودگاه بین المللی پکن در 2 مارس 1958 با تنها یک ساختمان ترمینال کوچک افتتاح شد. اما فرودگاه بین المللی پکن اکنون دهمین فرودگاه بزرگ جهان است. ترمینال دوم با زیربنای 334 هزار متر مربع در سال 1999 ساخته شد که در آن ترمینال 1 در سال 2004 بازسازی و بازگشایی شد. و در سال 2007 ، بزرگترین ساختمان ترمینال فرودگاه در جهان افتتاح شد. همچنین ترمینال 3 دارای مساحت 985 هزار متر مربع به دنبال آن افتتاح گردید. با این حال ، این عنوان پس از ساخت ترمینال 3 در سال 2008 که مساحت 1713000 متر مربع دارد ، به فرودگاه بین المللی دبی منتقل شد. ساخت ترمینال 3 فرودگاه بین المللی پایتخت پکن در سال 2008 به دلیل المپیک تابستانی ساخته شد تا میزبان بسیاری از شرکت های هواپیمایی که به این شهر وارد می شوند ، باشد.

 

 

 

9. فرودگاه بین المللی قاهره - مصر

مساحت : 25 کیلومتر مربع

فرودگاه بین المللی قاهره شلوغ ترین فرودگاه مصر است. در هلی پلیس واقع شده است و مساحت آن تقریباً 37 کیلومتر مربع است. در سال 1963 ، این فرودگاه جایگزین فرودگاه قدیمی واقع در همان منطقه شد که هدف از آن داشتن 5 میلیون ظرفیت مسافر در هر سال تنها با یک ترمینال بود. در طول دهه 1980 ، ترمینال دوم برای میزبانی از 3.5 میلیون مسافر اضافی در سال ساخته شد. در سال 2004 ، آنها شروع به ساخت بزرگترین ترمینال خود یعنی ترمینال 3 کردند و در سال 2009 برای فعالیت های تجاری افتتاح شد. این بزرگتر از دو ترمینال دیگر است که هر سال حدود 11 میلیون مسافر را در خود جای می دهد.

 

 

 

8. فرودگاه هار شیکاگو - ایالات متحده

مساحت : 26 کیلومتر مربع

فرودگاه اوهاره یا با نام فرودگاه شیکاگو در شیکاگو ، ایلینویز واقع شده است. این فرودگاه در مجموع هشت باند فرودگاه دارد و حدود 7،627 هکتار را در بر می گیرد. همچنین ششمین شلوغ ترین فرودگاه جهان از نظر تعداد مسافر است. نام فرودگاه به احترام ادوارد اوهاره که اولین هواپیمای پرواز دریایی ایالات متحده و دریافت کننده مدال افتخار در جنگ جهانی دوم است ، گرفته شده است. این فرودگاه در بین سالهای 1998 تا 2003 توسط خوانندگان مجله آمریکایی Travel Business و مجله جهانی مسافر در سال 2004 تا 2007 به عنوان "بهترین فرودگاه در آمریکای شمالی" انتخاب شد.

 

 

 

7. فرودگاه سوارنابومی - تایلند  

مساحت : 30 کیلومتر مربع

فرودگاه سووارنابومی که معمولاً با نام فرودگاه بین المللی بانکوک شناخته می شود ، هفتمین فرودگاه بزرگ جهان است. نام سوارنابومی به زبان سانسکریت به معنی "سرزمین طلا" است. در طول ساخت فرودگاه ، تأخیرهای زیادی به دلیل بی ثباتی های سیاسی و اقتصادی رخ داده است. با این وجود ، این فرودگاه رسماً برای همه پروازهای داخلی و بین المللی در تاریخ 26 سپتامبر 2006 افتتاح شد. فرودگاه سوارنابومی دارای طراحی منحصر به فرد است و گفته می شود که یکی از مکانهای "نمایش مشخصات عمومی" در جهان است. سالانه حدود 53 میلیون مسافر وجود دارند که وارد فرودگاه می شوند و این بیستمین شلوغ ترین فرودگاه جهان است. همچنین این فرودگاه یکی از بلندترین برج های کنترل جهان را در اختیار دارد.

 

 

 

6. آدولفو سوارز مادرید - فرودگاه باراجاس - اسپانیا

مساحت : 30 کیلومتر مربع

در سال 1927 اولین فرودگاه در اسپانیا با نام آدولفو سوارز مادرید باراجاس ساخته شد. این فرودگاه یک ترمینال کوچک داشت که تنها می توانست 30،000 مسافر را در سال جا به جا کند. اما با گسترش و بازسازی های مداوم ، این فرودگاه اکنون به ششمین فرودگاه بزرگ جهان تبدیل شده است. در واقع ، ترمینال 4 آن بزرگترین ترمینال فرودگاهی در جهان با مساحت 760،000 متر مربع است. نام این فرودگاه در ابتدا فقط فرودگاه مادرید - باراخاس بود ، اما در سال 2014 به افتخار نخست وزیر فقید اسپانیا آدولفو سوارز تغییر یافت. این فرودگاه می تواند بیش از 53 میلیون مسافر را در سال داشته باشد.

 

 

 

5. فرودگاه پاریس شارل دوگل - فرانسه

مساحت : 32 کیلومتر مربع

فرودگاه پاریس شارل دوگل از سال 1959 تا 1969 پس از رئیس جمهور فرانسه نامگذاری شد. این بزرگترین فرودگاه بین المللی در فرانسه و دومین فرودگاه بزرگ اروپا است. با وسعت گسترده خود توانست در سال 2017 بیش از 69 میلیون مسافر و 475654 پرواز را اداره کند. این امر باعث شد این فرودگاه دهمین فرودگاه شلوغ جهان و دومین فرودگاه شلوغ اروپا از نظر تعداد مسافر تبدیل شود. فرودگاه شارل دوگل به عنوان قطب اصلی ایرفرانس و سایر شرکتهای هواپیمایی بزرگ اروپا فعالیت می کند. در ابتدا ، ترمینال 2 به طور انحصاری برای مسافران ایرفرانس ساخته شده بود ، اما بعداً برای میزبانی خطوط هوایی دیگر باز شد.

 

 

 

4. فرودگاه بین المللی شانگهای پودونگ - چین  

مساحت : 33 کیلومتر مربع

فرودگاه بین المللی شانگهای پودونگ قطب اصلی حمل و نقل هوایی در چین است و یکی از دو فرودگاه بین المللی شانگهای است. این فرودگاه در ابتدا تنها دو ساختمان ترمینال داشت اما برای رسیدن به ترمینال دیگر باید سوار اتوبوس شوید یا از جاده های مخصوص عبور کنید. ترمینال 3 در سال 2015 افتتاح گردید و برای بالا بردن ظرفیت مسافر آنها از 60 میلیون به 80 میلیون ساخته شده است. فرودگاه بین المللی شانگهای پودونگ سومین فرودگاه شلوغ در جهان است که از نظر حمل بار با بیش از 3 میلیون تن در سال 2016 به کار گرفته شده است. این فرودگاه پس از فرودگاه بین المللی پایتخت پکن ، نهمین فرودگاه شلوغ جهان و دومین فرودگاه شلوغ در چین است.

 

 

 

3. فرودگاه بین المللی دالاس / فورت ورث - ایالات متحده

مساحت : 78 کیلومتر مربع

فرودگاه بین المللی دالاس فورت ورث با اندازه ای بزرگتر از جزیره منهتن ، سومین فرودگاه بزرگ جهان از نظر اندازه و دومین فرودگاه بین المللی بزرگ در ایالات متحده است. به لحاظ مسافر ، این چهارمین فرودگاه شلوغ در جهان است. در حال حاضر 165 دروازه و پنج پایانه در برنامه ساخت قرار دارد. به دلیل منطقه وسیعی که فرودگاه بین المللی دالاس / فورت ورث در آن قرار دارد.

 

 

 

2. فرودگاه بین المللی دنور - ایالات متحده

مساحت : 137 کیلومتر مربع

فرودگاه بین المللی دنور دومین فرودگاه بزرگ جهان است. تقریباً دو برابر فرودگاه بین المللی دالاس / فورت ورث است. از نظر ترافیک مسافر ، این فرودگاه به عنوان بیستمین فرودگاه شلوغ جهان با بیش از 61 میلیون مسافر تا سال 2017 شناخته می شود. در سال 2018 ، توسط اسکای تراس این فرودگاه به عنوان "بهترین فرودگاه جهان" انتخاب شد. این فرودگاه از سیستم انرژی خورشیدی بهره می برد و دسترسی به Wi-Fi رایگان را فراهم نموده است.

 

 

 

1. فرودگاه بین المللی پادشاه فهد - عربستان سعودی

مساحت : 780 کیلومتر مربع

فرودگاه بین المللی پادشاه فهد با مساحت 780 کیلومتر مربع ، به طور غیرقابل تصور بزرگترین فرودگاه جهان است. این شهر در دمام - پایتخت استان شرقی شرقی عربستان سعودی واقع شده است. نام فرودگاه به افتخار فهد بن عبدالعزیز آل سعود ، پادشاه عربستان سعودی از سال 1982 تا زمان مرگ وی در سال 2005 نام گذاری شده است. فرودگاه بین المللی پادشاه فهد برای بهره برداری تجاری در 28 نوامبر 1999 افتتاح شد و در حال حاضر 27 شرکت هواپیمایی پیشرو را در اختیار دارد. با وجود مساحت زمین گسترده اش ،این فرودگاه تنها از پنج درصد مقدار کلاس استفاده می کند. این منطقه کوچک با شش طبقه توسط پایانه فرودگاه اشغال شده است. آنها همچنین ترمینال خاصی با مبلمان و دکوراسیون مجلل مخصوص خانواده سلطنتی سعودی ، کارمندان دولت و میهمانان رسمی دارند. اگرچه این فرودگاه بزرگترین در جهان است ، اما به اندازه فرودگاه های کوچکتر تردد مسافرتی ندارد. با داشتن سالانه بیش از 9 میلیون مسافر ، شلوغ ترین های دنیا محسوب نمی شود.

 

بزرگ ترین فرودگاه های دنیافرودگاه پادشاه فهد عربستانفرودگاه های چینفرودگاه های دوبیصورگشت

  • پشتیبانی :05632457102
  • پشتیبانی :09351600466
  • آدرس :بیرجند بلوار معلم خیابان فردوسی پلاک 32
  • ایمیل :info[at]tkt30[dot]com
تمامی حقوق این سایت متعلق به می باشد