خطرناک ترین فرودگاه های جهانعلی رغم اینکه هواپیما یکی از امن ترین ، سریع ترین و آسان ترین روش های سفر می باشد اما چنین اقدامی ملزم به داشتن فرودگاه مناسب و مجهزی می باشد. اما همیشه فرودگاه ها استاندارد های لازم را ندارند. در برخی نقاط خاص جهان به دلیل شرایط نامساعد جغرافیایی از نظر مسافت ، نا همواری و داشتن حداقل تجهیزات اولیه ، فرودگاه ها نیازمند خلبان هایی با مهارت های ویژه دارند. در این مقاله می خواهیم 10 مورد از خطرناک ترین فرودگاه های جهان را معرفی کنیم. با صورگشت همراه باشید.

 

1- فرودگاه لوکلا در نپال

یکی از ترسناک ترین فرودگاه های جهان فرودگاه تنزینگ هیلاری معروف به لوکلا در نپال است. این فرودگاه به عنوان اصلی ترین فرودگاه برای بازدید از اورست به کار گرفته می شود. خلبانان برای فرود در باند فوق العاده کوتاه این فرودگاه باید از میان کوه ها عبور کرده و با مهارت ویژه ای در آن فرود آیند. 

 

2- فرودگاه جوانچو در جزیره صبا

فرودگاه جوانچو در حدود 45 کیلومتری جنوب خیابان مارتن ، در جزیره میناکول هلندی کارائیب صبا ، جزیره ای که فیلم کینگ کنگ در سال 2005 در اینجا ساخته شده ، لقب کوتاه ترین باند فرودگاه در جهان را از آن خود کرده است. باند این فرودگاه تنها 400 متر می باشد. دو انتهای باند فرودگاه به صخره های جزیره منتهی می شود. بنابراین یکی از خطرناک ترین فرودگاه های جهان است. این فرودگاه به طور رسمی بسته شده است.

 

3- فرودگاه پرنسس جولیا سنت مارتین

یکی از خطرناک ترین و البته محبوب ترین فرودگاه های جهان فرودگاه بین المللی پرنسس جولیا معروف به سنت مارتین در جزیره سنت مارتین می باشد. باند فرودگاه تنها 2179 متر است. این فرودگاه در حاشیه ساحل و یک منطقه توریستی قرار دارد. به همین دلیل گردشگران می توانند با فاصله بسیار کمی از هواپیما از آن استقبال کنند. به دلیل باند کوتاه فرودگاه هواپیما های غول پیکر توانایی فرود در این فرودگاه را ندارند. 

 

4- فرودگاه پارو در بوتان

فرودگاه پارو در کوههای هیمالیا کشور بوتان در ارتفاعی 7300 متری از سطح دریا واقع شده است. این فرودگاه توسط قله های بسیار بلند احاطه شده است. به همین دلیل خلبان ها باید پس از پیج و خم های کوهستان فقط در ساعات روز به دلیل شرایط نامساعد جوی و دید ناکافی در شب ، در یک باند کوتاه فرود آیند. جای تعجبی نیست که فقط 25 خلبان واجد شرایط برای فرود به اینجا هستند.

 

5- فرودگاه مادیرا در پرتغال

فرودگاه مادیرا یکی از معدود فرودگاه های جهان است که مهندسان برای گسترش آن ، سکوی باند برای آن احداث کردند. باند فرودگاه بین صخره های شیب دار و سواحل اقیانوس قرار دارد. خلبانان به سادگی فضای کافی برای فرود ندارند. پس از سانحه پرواز 425 در سال 1977 که منجر به مرگ تعداد زیادی مسافر شد ، پروژه گسترش باند فرودگاه استارت خورد. مهندسان یک سکو که روی 180 ستون برنامه ریزی شده بود به باند فرودگاه اضافه کردند. 

 

6- فرودگاه کورچول در فرانسه

فرودگاه کورچول در فرانسه یکی دیگر از فرودگاه های خطرناک در جهان است که در رشته کوه های آلپ قرار دارد. باند شیب دار فرودگاه که حدود 525 متر طول دارد ، کار را برای خلبانان بسیار سخت می کند.  شیب نزولی فرودگاه با شیب 18 درصد باعث افزایش پیچیدگی هنگام فرود یا برخاستن می شود. 

 

7- فرودگاه بارا در اسکاتلند

این تنها فرودگاهی است که دارای باند می باشد. فرودگاه بارا در ساحل جزیره بارا اسکاتلند واقع شده است و دارای ارتفاع تنها یک و نیم متر از سطح دریا است. از نظر عملی ، این بدان معنی است که باند فرودگاه تنها در حالت غیرفعال بودن امواج دریا می تواند مورد استفاده قرار گیرد. هر سه باند فرودگاه در ساعات مشخصی فعالیت می کنند. در طول شب ، باند فرودگاه با استفاده از چراغهای وسایل نقلیه و نوارهای بازتابی که در ساحل قرار دارند روشن می شود.

 

8- فرودگاه نارسارسواک در گرینلند

فرودگاه نارسارسواک در منطقه گرینلند یکی از خطرناک ترین فرودگاه های جهان می باشد. این فرودگاه در ارتفاع 1800 متری از سطح دریاست. در یک منطقه سردسیر و برفی ، طوفان های پر تلاطم ، دید کم و در نزدیکی آتشفشان فعال ، نیازمند خلبان های زبده و حرفه ای برای فرود و برخاستن در این فرودگاه می باشد. 

 

9- فرودگاه تانکانتین در هندوراس 

همانند سایر فرودگاه هایی که در منطقه کوهستانی و نامساعد قرار دارند ، فرودگاه تانکانتین از این قضیه مستثنا نیست. برای فرود در این فرودگاه هواپیما ها باید با یک زاویه 45 درجه و با سرعت و یک ارتفاع کم وارد یک باندی که در دره قرار دارد ، شوند. 

 

10- فرودگاه جبل الطارق 

فرودگاه بین المللی جبل الطارق یا فرودگاه جبهه شمالی در مرز اسپانیا و بریتانیا در کشور جبل الطارق قرار دارد. باند این فرودگاه به دلیل تقاطع با بزرگراه وینستون چرچیل یکی از شلوغ ترین خیابان های حاشیه شهر جبل الطارق ، به یکی از خطرناک ترین فرودگاه های جهان تبدیل شده است. به همین دلیل هنگام نشست و برخاست هواپیما باید خیابان برای ماشین ها بسته شود. گرچه این فرودگاه برای اهداف نطامی بریتانیا احداث شده است اما امروزه برای مقاصد گردشگری از آن استفاده می شود. باند فرودگاه 1828 متر است. بریتیش ایرویز و موناک ایرلاینز از ایرلاین های فعال در این فرودگاه است.


فرودگاهسفر با هواپیمافرودگاه های خطرناکباند پروازسفر هواییصورگشت

  • پشتیبانی :05632457102
  • پشتیبانی :09351600466
  • آدرس :بیرجند بلوار معلم خیابان فردوسی پلاک 32
  • ایمیل :info[at]tkt30[dot]com
تمامی حقوق این سایت متعلق به می باشد