جعبه سیاه هواپیما چیست و چگونه کار می کند ؟بدون شک شما هم جعبه سیاه هواپیما به گوشتان خورده و کنجکاو هستید که چگونه کار می کند؟ می خواهید بدانید جعبه سیاه هواپیما اصلا چیست و اینکه آیا رنگ آن واقعا سیاه است یا خیر؟ اصلا جعبه سیاه به چه دردی می خورد؟ اطلاعات ضبط شده در جعبه سیاه هواپیما چگونه است و به چه شکلی ضبط می شود؟ اگر سوالاتی از این دست ذهن شما را به خودش مشغول کرده در ادامه مطلب با صورگشت همراه باشید تا اطلاعات جامع و کاملی در این باره بدست آورید.

 

تاریخچه جعبه سیاه هواپیما

جعبه سیاه برای اولین بار توسط یک مرد استرالیایی اختراع شد. دکتر دیوید وارن پدرش را در سال 1934 در حالی که تنها 9 سال سن داشت ، در یک سانحه هوایی از دست داد. در اوایل دهه 1950 ، دکتر وارن ایده ای در سر داشت به طوری که بتواند داده های پرواز و مکالمات کابین خلبان را ضبط کند و به دنبال آن به تحلیلگران کمک کند تا بتوانند اسناد و مدارکی را از وقایع منجر به تصادف جمع آوری کنند. وی یادداشتی را برای مرکز تحقیقات هوانوردی در ملبورن به نام "وسیله ای برای کمک به تحقیقات در مورد حوادث هواپیما" نوشت و در سال 1956 یک نمونه اولیه از دستگاه ضبط پرواز به نام "واحد حافظه پرواز ARL" تولید کرد. اختراع وی تا پنج سال مورد توجه زیادی قرار نگرفت. سرانجام تولید گسترده و تجاری این جعبه سیاه ها در انگلستان و آمریکا آغاز شد، اگرچه اولین کشوری که این فناوری را اجباری کرد ، استرالیا بود.

 

جعبه سیاه چیست ؟

جعبه سیاه دستگاه های تخصصی هستند که برای ثبت لحظه های آخر پرواز و اتفاقات آن می باشد. نکته ای که باید بدانید این است که جعبه سیاه هواپیما یک جعبه نیست. معمولا دو جعبه سیاه در قسمت عقب هواپیما قرار دارد (معمولا عقب هواپیما آخرین نقطه برخورد می باشد و احتمال آسیب دیدن آن نیز کمتر است). جعبه های سیاه هواپیما یکی FDR و دیگری CVR نام دارد. 

FDR مخفف Flight Data Recorders برای ثبت اطلاعات پرواز می باشد. این جعبه وظیفه ثبت اطلاعات پرواز ، ارتفاع و جهت پرواز هواپیما ، اطلاعات سطح سوخت ، وضعیت بال ها و موتور های هواپیما و اطلاعاتی از این دست را بر عهده دارد. FDR قادر است اطلاعات مذکور را برای 25 ساعت گذشته در خودش نگهداری کند. 

CVR دیگر جعبه سیاه هواپیما مخفف Cockpit Voice Recorder برای ثبت مکالمات در کابین هواپیما می باشد. این جعبه وظیفه ثبت و نگه داری مکالمات و گفتگوی های اتاقک خلبان و همچنین صدای های مختلف مانند صدای موتور ، آژیر های هواپیما ، صدا های انفجار و اطلاعاتی مانند این ها را بر عهده دارد. معمولا این جعبه قادر است مکالمات مربوط به 2 ساعت گذشته را ضبط و نگهداری کند.

اطلاعات نگهداری شده در جعبه سیاه در هر پرواز ممکن است به چندین ترابایت برسد. زیرا پارامتر های زیادی از جمله وضعیت بال ها ، درجه حرارت موتور و کابین ، فشار هوای داخلی و خارجی ، میزان وزش باد ، شتاب و سرعت هواپیما و ... ضبط و نگهداری می شود.

بنابراین با در دست داشتن و بررسی و آنالیز داده های جعبه های سیاه فوق می توان علل و اطلاعات سقوط و سوانح پیش آمده برای هواپیما را مورد بررسی قرار داده و می توان مقصران سقوط را در صورت وجود شناسایی کرد. 

یکی از جالب ترین نکات جعبه سیاه هواپیما که شاید از آن بی خبر باشید این است که این جعبه ها اصلا سیاه رنگ نیستند. این جعبه ها معمولا به رنگ نارنجی ساخته می شود تا پس از حادثه و در لابه لای لاشه هواپیما به راحتی قابل تشخیص باشد هر چند ممکن است ماه ها طول بکشد تا این جعبه ها پیدا شود. 

 

چرا جعبه سیاه هواپیما نارنجی است !؟

شاید با خودتان بگویید چرا جعبه سیاه واقعا رنگ آن سیاه نیست. جعبه سیاه معمولا به رنگ نارنجی است این کار دو دلیل دارد.

نخست همان طور که گفته شد، این جعبه باید به راحتی در لاشه هواپیما پیدا شود. به همین دلیل آن را با رنگ روشن تری معمولا به رنگ نارنجی درست می کنند. دلیل دوم این است که به طور کلی در علوم مهندسی و علمی به دستگاه و سیستم هایی که اطلاعاتش نامعلوم باشد به آن جعبه سیاه می گویند. از آن جایی که تا قبل از سقوط هواپیما و بسته بودن جعبه سیاه ، کسی از اطلاعات آن خبر ندارد این نام را به آن نسبت داده اند.

 

جنس جعبه سیاه از چیست و اطلاعات آن تا چه مدت قابل بازیابی است؟

همان طور که می دانید پس از سقوط هواپیما و متلاشی شدن آن امکان آتش سوزی برای آن وجود دارد. بنابراین همه اجزای آن از بین رفته و ممکن است از آن هیچ چیزی باقی نماند. بنابراین جعبه سیاه هواپیما باید آنقدر از مقاومت بالایی برخوردار باشد تا در صورت بروز اتفاقات فوق بتواند اطلاعات خودش را به درستی حفظ کند. برای محافظت از این جعبه های سیاه آن را با لایه ای حدود 3 سانتی متر می پوشانند تا عایق محافظ در برابر حرارت باشد. سپس دور آن را توسط لایه ای از جنس فولاد ضد رنگ و تیتانیوم پوشش می دهند. محفظه داخلی جعبه از جنس آلومینیوم است. همچنین جعبه سیاه می تواند تا یک ساعت حرارتی به اندازه 1100 درجه سلسیوس تحمل کند. همچنین جعبه سیاه می تواند در عمق 6000 متری دریا می تواند به مدت 30 روز سیگنال هایی از خود ساطع کند که توسط رادار های زیر دریایی قابل شنود است. باتری های موجود در جعبه سیاه عمر بسیار بالایی معمولا 6 سال دارند. اما شارژ آن ها پس 30 روز به اتمام می رسد.

 

بررسی نتایج چقدر طول می کشد ؟ 

بازرسان و مسئولان آزمایشگاه برای رسیدن به نتایج اولیه روز ها و شاید ماه ها زمان احتیاج داشته باشند. گزارش های موقت معمولا بعد از یک ماه منتشر می شوند اما اغلب پراکنده هستند. تحقیقات عمیق تر ممکن است یک سال یا بیشتر نیز طول می کشد. به عنوان مثال تحقیقات لبنان در مورد سقوط هواپیمایی اتیوپی در سال 2010 دو سال طول کشید.

 

جعبه سیاههواپیماسانحه هواییسقوط هواپیماصورگشت

  • پشتیبانی :05632457102
  • پشتیبانی :09351600466
  • آدرس :بیرجند بلوار معلم خیابان فردوسی پلاک 32
  • ایمیل :info[at]tkt30[dot]com
تمامی حقوق این سایت متعلق به می باشد