جشن نوروز در گرجستانجشن نوروز قدمتی چند هزار ساله دارد و یکی از کهن ترین آیین های جهان به شمار می رود. هر ساله حدود 300 میلیون نفر در دنیا آن را جشن می گیرند. در گرجستان نیز جشن نوروز چند سالی می شود که به دستور رئیس جمهور به عنوان عید ملی شناخته می شود. میخایل ساکاشویلی رئیس جمهور وقت گرجستان در سال 1389 نوروز را جشن ملی این کشور اعلام کرد. اما از آن جایی که بیشتر مردم گرجستان را مسیحیت تشکیل داده است ، بیشتر مردم کریسمس را به عنوان جشن ملی خود می دانند. در ایام نوروز همانند ایران ، جشن های سنتی و ملی در گرجستان از اول فروردین آغاز می گردد. جشن نوروز یکی از باشکوه ترین مراسمات گرجستان به شمار می رود. جشن نوروز در گرجستان با مراسم های متنوعی در شهر های این کشور بر گزار می شود و اگر نوروز را در این کشور سپری کنید ، به هیچ وجه احساس غربت نخواهید کرد. جشن های خیابانی یکی از جشن هایی است که در شهر های مختلف برگزار می شود. در گرجستان مراسمات نوروز شباهت زیادی به ایران دارد. در ادامه برخی برنامه های نوروز در این کشور را معرفی می کنیم.

 

چهارشنبه سوری

در گرجستان همانند ایران مراسم چهارشنبه سوری رواج دارد. مردم گرجستان سه شنبه آخر سال را برای احترام به عناصر چهارگانه طبیعت ( آب ، آتش ، خاک و باد ) خود را آماده کرده و جشن می گیرند. این برنامه ها با ایران کمی متفاوت است. در ادامه این برنامه ها را معرفی می کنیم.

 

جشن سوچهارشنباسی

این جشن که به آب بازی هم معروف است هر ساله قبل از نوروز و در آخرین سه شنبه سال جشن گرفته می شود. در این مراسم مردم به سراغ چشمه های آب رفته و یک لیوان آب به نیت برآورده شدن آرزو های خود در سال جدید می نوشند. این مراسم یکی از جشن های متفاوت و جالب برای گردشگران ایرانی به شمار می رود. آب بازی و خیس کردن افراد از دیگر برنامه های این مراسم است. 

 

جشن اودچهارشنباسی

این جشن موسوم به آتش بازی مردم قبل از نوروز آن را برگزار می کنند. گرجی ها اعتقاد دارند آتش یکی از عناصر مقدس به شمار می رود و یکی از نماد های نوروز در گرجستان است. این مراسم در روز سه شنبه آخر سال شروع شده و کودکان نیز شعله آتش را روشن می کنند. زیرا اعتقاد دارند آتش پاک بوده و باید توسط فرد پاک سرشتی روشن گردد. پس از روشن نمودن آتش سه یا هفت بار از روی آن می پرند تا آلودگی ها و پلیدی های بدن انسان پاک گردد. روشن نمودن شمع به تعداد اعضای خانواده دیگر مراسم آتش بازی است.

 

تورپاگ چهارشنباسی

یکی از آیین های سنتی در مراسمات نوروز کشور گرجستان احترام به زمین می باشد. کاشت سبزه از این دست مراسمات می باشد. گرجی ها برای این کار دانه های گندم را در ظرفی خیس کرده و منتظر می مانند تا رشد کند. کاشت سبزه از آیین های کهن مردم گرجستان است و سعی دارند این سنت را به نسل های پس از خود آموزش داده و منتقل کنند.

 

یل چهارشنباسی

این جشن متعلق به باد و برای احترام به آن می باشد. گرجی ها اعتقاد دارند باد از عناصر محرک طبیعت بوده که به درختان و کمک می کند تا بارورتر و قوی تر شوند. یکی از کار های جالبی که توسط دختران گرجی انجام می شود این است که در سه شنبه آخر سال سیبی را گاز زده و دانه های آن را در زیر بالشت خود پنهان می کنند و طبق یک باور قدیمی ، آن ها شوهر آینده خود را در خواب می بینند. 

 

نکات پایانی

رقص ، موسیقی های سنتی ، آتش بازی ، برگزاری مسابقات کشتی ، پوشیدن لباس های سنتی ، دید و بازدید اقوام مختلف و سفره هفت سین از آیین ها و مراسمات رایج نوروز در گرجستان است که به صورت باشکوه برگزار شده و گردشگران زیادی را به سمت خود جذب می کنند. شهر های باتومی و تفلیس مهم ترین و پرجمعیت ترین شهر های گرجستان می باشد که مراسم نوروز در آن بازدید کننده زیادی دارد. اگر قصد سفر به گرجستان را دارید می توانید با استفاده از سیستم رزرواسیون آنلاین صورتیک ارزان ترین بلیط های چارتر هواپیما به شهرهای این کشور را رزرو کنید. 

 

جشن نوروز در گرجستانسفر به گرجستانتور گرجستانتفلیسباتومیراهنمای سفر به گرجستانصورگشت

  • پشتیبانی :05632457102
  • پشتیبانی :09351600466
  • آدرس :بیرجند بلوار معلم خیابان فردوسی پلاک 32
  • ایمیل :info[at]tkt30[dot]com
تمامی حقوق این سایت متعلق به می باشد