جاهای دیدنی ترکمنستانترکمنستان یک کشور توریستی در آسیای میانه بسیار محبوب مخصوصا برای ما ایرانی ها است. از این جهت که با کشورمان همسایه است و امکان رفتن به آن از طریق مرز های زمینی و هوایی فراهم است. این کشور به دلیل معماری و اماکن باستان شناسی در سراسر جهان مشهور است. ما در این مطلب مهم ترین مکان های برتر گردشگری در ترکمنستان را برای شما ذکر کرده ایم. با صورگشت همراه باشید. 

 

داشوگوز

شهر داشوگوز در بخش شمالی ترکمنستان در استان داشوگوز واقع شده است. این شهر زمانی معروف شد که یک شهاب سنگ 7 کیلوگرمی در اینجا سقوط کرد و از آن موقع توجه گردشگران را به خود جلب کرده است. هم چنین این منطقه به دلیل معماری باستانی و خاصی که دارد مورد توجه علاقمندان به تاریخ قرار گرفته است.

 

کهنه اورگنج

کهنه اورگنج در شمال شرقی ترکمنستان واقع شده است. شهر اورگنج یک شهر باستانی است که زمانی پایتخت خوارزمشاهیان بود. این منطقه دارای بنا ها و جاذبه های تاریخی زیبایی بود. اما متاسفانه این منطقه توسط چنگیز خان مغول ویران شد و مغولان با حمله به بند ها و سد های رودخانه جیحون باعث شدند شهر زیر آب برود. شما نیز می توانید مقبره سلطان تکس و مناره گوتلاک تمر را علی رغم اینکه گذشته بدی را پشت سر گذاشته اند بازدید کنید.

 

نسا

نسا در جنوب غربی شهر عشق آباد یکی از مکانهای بسیار مشهور گردشگری ، یکی از مهمترین شهرهای امپراتوری اشکانیان است و در اثر زلزله دهه اول قبل از میلاد مسیح این مکان کاملاً نابود شد. بقایای آن هم اکنون در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. هم اکنون گردشگران زیادی از این منطقه بازدید می کنند. 

 

سرخس

سرخس شهری واقع در استان آخال ترکمنستان ، جایی است که مقبره آرامگاه صوفی ابوالفضل و سرخس بابا در کنار آن قرار دارد که محل دفن شیخ احمد آل خدی است که در همه جا با نام مقبره یارتی گومبز شناخته شده است. این منطقه یکی از مهم ترین شهر های جاده ابریشم محسوب می شد. 

 

دخیستان

دخیستان در نزدیکی دریای خزر واقع شده است. دختستان یک شهر غربی در ترکمنستان است و از بی نظیرترین مناطق آسیای میانه به شمار می رود. در صورت بازدید از این شهر دوست داشتنی در ترکمنستان ، نمی توانید برج های زیبای اماکن باستانی ، مسجدی باستانی که به ابتدای دوره اسلامی و قدمت قرن دهم و دوازدهم میلادی بر می گردد را از دست بدهید. 

 

ماری

ماری سومین شهر بزرگ در ترکمنستان در استان ماری ، در قلب کویری به نام کویر قره قوم واقع شده است. مکان هایی که در اینجا می بینید مجموعه ای از تاریخ کهن ترکمنستان شامل لباس های ملی ، فرش های ترکمن و آثار باستانی از سال های گذشته می باشد. جالب  است بدانید این بیابان ( به معنای شن سیاه ) 70 درصد از مساحت ترکمستان را به خود اختصاص داده است.

 

مرو

یکی دیگر از شهر های معروف استان ماری ترکمنستان ، مرو است که در امتداد جاده ابریشم قرار دارد. برخی باستان شناسان ادعا می کنند این مکان زمانی بزرگترین شهر جهان در حدود قرن دوازدهم می باشد. همچنین این اعتقاد وجود دارد که دین هندو از اینجا از کوه مرو شروع شده است و این مکان مرکز جهان است. آرامگاه سلطان سنجر در این منطقه قرار دارد.

 

شهر آب نو

شهر آب نو یکی دیگر از مکان های تاریخی ترکمنستان است که در استان آخال واقع شده است. این مکان باستان شناسی واقع در جاده ابریشم است. به دنبال گودبرداری هایی که در این منطقه انجام شد بقاهای زیادی یافت شد که شامل سفالهای نقاشی شده ، اسکلت کودکان و وسایل تزئینی می باشد. به دنبال پیدا شدن بقایایی از شتر ها ، مردم اعتقاد دارند كه در اینجا شترها برای اولین بار در جهان اهلی شدند. همچنین مسجد سید جمال الدین یکی از مکان های زیبا و شگفت انگیز ترکمنستان است که با کاشی های آبی منحصر به فرد خود توجه بسیاری از گردشگران را به خود جلب کند.

 

آبی ورد

آبی ورد شهری تاریخی و کهن واقع در استان آخال یک شهر قرون وسطایی می باشد و در قسمت جنوبی ترکمنستان و در نزدیکی مرز ایران واقع شده است. از جذابیت های مهم این شهر می توان مسجد و قلعه های باستانی اشاره کرد که مطمئناً شما را مجذوب خود می کند. 

 

عشق آباد

شهر عشق آباد پایتخت ترکمنستان و بزرگترین شهر این کشور است و با قرار گرفتن در بین رشته کوه کپه داغ و بیابان قره قوم یک منطقه استراتژیک محسوب می شود. در این شهر مسجد معروف كیپچاك که به "مسجد ترکمن باشی روحی" هم معروف است قرار دارد. این مسجد یکی از بزرگترین مساجد در آسیای میانه است. این شهر مرکز استان آخال می باشد. پارک استقلال ، موزه ملی تاریخی ، موزه فرش ترکمنی ، طاق عدالت ، موزه هنر های ترکمن ، خرابه های پارتی نسا ، بازار تولکوچکا و مسجد ایرانی دیگر جاذبه های مهم گردشگری شهر عشق آباد است. 

 

دروازه جهنم

یکی از جذابیت های مصنوعی ترکمنستان که به یک جاذبه های توریستی تبدیل شده است دروازه جهنم است. این منطقه یک میدان طبیعی گاز است که مانند یک کوره از حدود 50 سال پیش در حال سوختن است. این گودال با قطر 70 و عمق 20 متری در در یک غار زیرزمینی واقع در دروز قرار دارد. دروازه دوزخ اگرچه تاثیرات منفی و زیست محیطی را به دنبال دارد اما خب این دهانه به یک جاذبه گردشگری محبوب تبدیل شده است.

 

دره یانگیکالا

دره یانگیکالا واقع در غرب ترکمنستان یکی از جاذبه‌های بکر گردشگری و طبیعی ترکمنستان است. این مکان علی رغم زیبایی بی نظیرش ، ناشناخته است و بسیاری از ترکمن ها از وجود آن بی خبرند. این دره به شکل تپه های لایه لایه با رنگ های قرمز و صورتی به وجود آمده است و صخره های بی نظیری را خلق کرده است.

 

جاهای دیدنی ترکمنستانسفر به ترکمنستانعشق آباداستان آخالصورگشت

  • پشتیبانی :05632457102
  • پشتیبانی :09351600466
  • آدرس :بیرجند بلوار معلم خیابان فردوسی پلاک 32
  • ایمیل :info[at]tkt30[dot]com
تمامی حقوق این سایت متعلق به می باشد