بلندترین آبشار های ایرانایران سرزمین چهار فصل دارای جاذبه های گردشگری بسیار فراوانی می باشد. طبق آمار ها حدود 400 آبشار در ایران وجود دارد. آبشارهای بلند و زیبا ، تنها یکی از جاذبه های طبیعی ایران است که باعث می شود گردگشگران از سراسر ایران برای گذراندن اوقاتی خوش از آن ها دیدن کنند. علاوه بر این قطرات آب باعث خنک شدن هوا می شود ؛ به همین دلیل در فصول گرم سال آبشار ها به محبوب ترین جاذبه های گردشگری مردم تبدیل می شود. در این مقاله صورگشت قصد داریم بلندترین آبشار های ایران را معرفی کنیم. صورگشت را همراهی کنید. 
 

آبشار وروار 

آبشار وروار در استان کرمان ، با ارتفاع حدودا 175 متری ، بلندترین آبشار ایران و خاورمیانه به حساب می آید. این آبشار از کوه علم شاه در شهرستان عنبر آباد از توابع جیرفت سرچشمه می گیرد. این آبشار آب روستای رودفرق که در مسیرش قرار دارد را تامین می کند.
 

آبشار تارم

آبشار تارم در استان فارس و در 5 کیلومتری شهرستان نی ریز واقع شده است. این آبشار با ارتفاع 115 متری بزرگترین آبشار فصلی در ایران و خاورمیانه می باشد شهرستان نی ریز با شیراز 200 کیلومتر فاصله دارد. 
 

آبشار لاتون 

آبشار لاتون یکی از معروف ترین و زیبا ترین آبشار های ایران است که در استان گیلان قرار دارد. این آبشار 105 متری در جنگل های زیبای کوته کومه در جنوب شهرستان آستارا و در میان انبوهی از درختان گردو ، آلو ، فندوق و ... واقع شده است. 
 

آبشار سرانکوه 

یکی دیگر از آبشار های مرتفع در ایران آبشار سرانکوه است که در استان کرمان و شهرستان جیرفت قرار دارد. این آبشار از رشته کوه های جبال بارز سرچشمه می گیرد. ارتفاع این آبشار حدودا 100 متر می باشد.
 

آبشار پیران

آبشار پیران با ارتفاع 100 متری یکی از آبشار های محبوب غرب کشور در استان کرمانشاه است. این آبشار در 10 کیلومتری شمال شرقی شهرستان سرپل ذهاب و در منطقه پیران واقع شده است. در واقع این آبشار از سه آبشار پلکانی تشکیل شده است که روی هم رفته بالای 150 متر ارتفاع دارد. اما خب اگر پلکان دوم را تنها در نظر بگیریم حدود 100 متر ارتفاع دارد. 
 

آبشار شوی

یکی از زیبا ترین آبشار های ایران آبشار شوی است. این آبشار با عرض 40 متر و ارتفاع حدودا 100 متری یکی از عریض ترین آبشار های ایران است که طرفداران زیادی دارد. این آبشار در رشته کوه های زاگرس و در منطقه سردشت از توابع دزفول در استان خوزستان قرار دارد.
 

آبشار نوژیان

آبشار نوژیان یکی دیگر از بلندترین آبشار های ایران است که در استان لرستان قرار دارد. این آبشار 95 متری در 37 کیلومتری جنوب شرقی خرم آباد ( منطقه پاپی ) قرار دارد. این آبشار در سال 1387 به ثبت آثار ملی رسید. 
 

آبشار کردوی کن

آبشار کردوی کن یکی از صعب العبور ترین آبشار های ایران است که در شهرستان لردگان از توابع استان چهارمحال بختیاری می باشد. این آبشار با ارتفاع بیش از 80 متر ، یکی از مرتفع ترین و پرآب ترین آبشار های ایران است که بازدید از آن کار هر کسی نیست و فقط کوهنوردان حرفه ای از پس این کار برمی آیند. 
 

آبشار مارگون 

بدون شک یکی از زیباترین و معروف ترین آبشار های ایران آبشار مارگون است. این آبشار با ارتفاع حدودا 80 متری در روستای مارگون در نزدیکی مرز استان کهگیلویه و بویراحمد و استان فارس قرار دارد. جالب است بدانید بالای این آبشار رودخانه ای وجود ندارد و این آبشار از دل صخره ها و چشمه های داخل کوه نشات می گیرد. این آبشار به دلیل وجود سرسبزی های فراوانی که در اطراف خود دارد، باعث شده گردشگران زیادی را به سوی خود بکشاند.
 

آبشار اخلمد

آبشار اخلمد هم از زیباترین آبشار های ایران محسوب می شود. این آبشار 85 متری در روستای اخلمد قرار دارد که با شهر مشهد حدود 90 کیلومتر فاصله دارد. اخلمد از روستای گردشگری سرسبز و خوش آب و هوای خراسان رضوی می باشد که در دره ای در میان کوه بینالود واقع شده است.
 

آبشار آب سفید

آبشار آب سفید یکی از زیباترین آبشار های ایران است که در استان لرستان قرار داشته و به عروس آبشار های ایران هم معروف است. ارتفاع این آبشار حدود 70 متر بوده و در 90 کیلومتری شهرستان الیگودرز واقع شده است. یکی از مزایای آب این آبشار، سالم بودن آن است که برای مصارف معدنی مناسب است.
 

آبشار سنگان

آبشار سنگان با ارتفاع 60 متری یکی دیگر از آبشار های ایران است که در روستای سنگان قرار دارد. روستای سنگان در 20 کیلومتری شمال غرب تهران قرار داشته و یکی از مناطق خوش آب و هوا است. از این رو مقصد بسیار مناسبی برای تهرانی هاست تا آخر هفته خوبی را پشت سر بگذارند. دسترسی به این آبشار از طریق جاده کن سولقان در سمت غرب تهران امکان پذیر است.
 

آبشار بیشه

بدون شک یکی ازمعروف ترین و زیباترین آبشار های ایران ، آبشار بیشه است که در استان لرستان و روستای بیشه قرار دارد. این آبشار با ارتفاع 58 متر و عرض 20 متر یکی از آبشار های پرطرفدار است که گردشگران فراوانی از آن بازدید می کنند. این آبشار به دلیل واقع شدن در انبوهی از جنگل های بلوط و در میان کوه های زاگرس ، چشم اندازی فوق العاده زیبا و منحصر به فرد دارد. این آبشار در سال 1387 در فهرست آثار طبیعی ملی ایران قرار گرفت. 
 

آبشار شاهاندشت

آبشار شاهاندشت با ارتفاع 51 متری بزرگترین آبشار مازندران و در روستای شاهاندشت قرار دارد. روستای شاهاندشت در کیلومتر 96 جاده هراز واقع شده و دارای آب و هوایی بسیار مطبوع است. این آبشار در مجموع از 8 آبشار تشکیل شده و در سال 1390 به ثبت آثار ملی ایران رسیده است. 
 

آبشار سمیرم

آبشار سمیرم در استان اصفهان یکی از آبشار های زیبای ایران است که در 4 کیلومتری شرق شهر سمیرم و در 160 کیلومتری جنوب اصفهان قرار دارد. ارتفاع این آبشار 35 متر بوده و گاهی به 70 متر هم می رسد. یکی از مزایای این این آبشار ، وجود استراحتگاه برای گردشگران است که در نزدیکی آبشار قرار دارد. این آبشار در سال 1389 به ثبت آثار طبیعی ملی ایران رسید.
 
لازم به ذکر است که برای بازدید از این آبشار ها ، فصل های بهار و تابستان را انتخاب کنید زیرا اکثر این آبشار ها در فصل های پاییز و زمستان دارای آب و هوایی سرد و نامساعد هستند. در این مقاله صورگشت سعی کردیم مرتفع ترین آبشار های ایران را معرفی کرده باشیم. 
 

بلندترین آبشار های ایرانمرتفع ترین آبشار های ایرانبهترین آبشار های ایرانمعروف ترین آبشار های ایران کجاستمجله صورگشت

  • پشتیبانی :05632457102
  • پشتیبانی :09351600466
  • آدرس :بیرجند بلوار معلم خیابان فردوسی پلاک 32
  • ایمیل :info[at]tkt30[dot]com
تمامی حقوق این سایت متعلق به می باشد