بزرگ ترین کتابخانه های دنیاکتاب یکی از نماد های هر کشوری محسوب می شود و کتابخانه ها تا حدود زیادی نشان دهنده فرهنگ آن ملت می باشد. چه کتابخانه ای دارای ده کتاب باشد چه ده میلیون جلد کتاب، مکان بسیار خوبی برای گذرندن اوقات فراغت یا مطالعه کتاب های گوناگون است. برخی از کتابخانه های دنیا به قدری بزرگ هستند که اگر به طور مداوم کتاب بخوانید ، برای خواندن تمام کتاب های آن یک عمر و فراتر از آن به زمان نیاز دارید. در این مقاله صورگشت می خواهیم بزرگ ترین کتابخانه های دنیا را به ترتیب معرفی کنیم. توصیه می کنیم اگر فرصتی برای بازدید از بزرگ ترین کتابخانه های جهان را دارید حتما این کار را انجام دهید. 

 

کتابخانه ملی کنگره آمریکا

کتابخانه کنگره واقع در واشنگتن دی سی ، بزرگترین کتابخانه در جهان است. این کتابخانه در سال 1800 به دستور رئیس جمهور وقت آمریکا تأسیس شد. در این کتابخانه بیش از 162 میلیون قطعه نگه داری می شود. کتاب های این جا به بیش از 450 زبان دنیا نیز ترجمه شده است. 

 

کتابخانه بریتانیا

کتابخانه ملی انگلستان ، واقع در لندن ، دومین کتابخانه بزرگ جهان است. مجموعه چشمگیر آنها شامل متن ترانه های دستنویس بیتلز و پیش نویس اصلی فصل 10 و 11 از جین آستین است. تعداد اقلام موجود در این کتابخانه بیش از 150 میلیون قطعه می باشد.

 

کتابخانه عمومی نیویورک

کتابخانه عمومی نیویورک در منهتن قرار دارد و سومین کتابخانه بزرگ جهان است. این کتابخانه در سال 1895 به وجود آمد. این کتابخانه در بسیاری از فیلم ها و مجموعه های تلویزیونی مانند شکارچیان روح ، فیلم های ویز و سریال سانیفلد حضور داشته است. تعداد اقلام موجود در این کتابخانه بیش از 53 میلیون قطعه می باشد.

 

کتابخانه ملی کانادا

کتابخانه ملی کانادا ، واقع در اتاوا پایتخت کانادا ، تاریخ و نماد کشور کانادا را به نمایش می گذارد و حفظ می کند. در این کتابخانه فقط کتاب نگه داری نمی شود بلکه عکس های عتیقه و پوستر های زیادی به نمایش در می آید و افراد زیادی از آن بازدید می کنند. تعداد اقلام موجود در این کتابخانه بیش از 54 میلیون قطعه می باشد.

 

کتابخانه ایالتی روسیه

کتابخانه ایالتی روسیه که در مسکو واقع شده است در سال 1862 تأسیس شد. اسم مستعار این کتابخانه "لنینکا" نام دارد. لنینکا از رئیس جمهور آن زمان روسیه یعنی ولادیمیر لنین گرفته شده است. این کتابخانه در سال 1925 تاسیس شد. تعداد اقلام موجود در این کتابخانه حدود 44 میلیون قطعه می باشد.

 

کتابخانه شورای ملی ژاپن

کتابخانه شورای ملی ژاپن تنها کتابخانه ملی در ژاپن و در توکیو می باشد که در سال 1948 برای کمک به تحقیقات سیاست های عمومی شورای ملی ژاپن تأسیس شد. تعداد اقلام موجود در این کتابخانه حدود 42 میلیون قطعه می باشد. 

 

کتابخانه ملی فرانسه

یکی از قدیمی ترین کتابخانه های دنیا ، کتابخانه ملی فرانسه می باشد. تاسیس این کتابخانه به سال 1368 بر می گردد. این کتابخانه از بخش های مختلفی مانند بخش تاریخ فرانسه ، بخش نشریات ، بخش تصاویر ، بخش نقشه ها ، بخش موسیقی ، بخش آثار عتیقه ،  بخش نمایشگاه و سخنرانی تشکیل شده است. همچنین در قسمت کتب شرقی کتب فارسی نیز به چشم می خورد. تعداد اقلام موجود در این کتابخانه حدود 40 میلیون قطعه می باشد. 

 

کتابخانه ملی روسیه 

کتابخانه ملی روسیه در سال 1795 تأسیس شده و در مسکو قرار دارد. عناوین زیادی در این کتابخانه در حال دیجیتالی شدن می باشد و بیش از 80،000 عنوان برای مشاهده الکترونیکی در دسترس است. تعداد اقلام موجود در این کتابخانه حدود 36 میلیون قطعه می باشد.

 

کتابخانه سلطنتی دانمارک

کتابخانه سلطنتی دانمارک در شهر کپنهاگن دانمارک قرار دارد. این مجموعه در سال 1648 تأسیس شده است. بسیاری از نسخه های خطی باستانی ، از جمله کتاب مقدس گوتنبرگ و نسخه های خطی و نامه های هانس کریستین اندرسن را در خود جای داده است. تعداد اقلام موجود در این کتابخانه حدود 35 میلیون قطعه می باشد.

 

کتابخانه ملی چین

کتابخانه ملی چین در پکن دارای بسیاری از موارد نادر چینی مانند کتابهای باستانی ، استخوان های اوراکل و پوسته های لاک پشت از سلسله شان و دست نوشته های بودایی از قرن ششم است. این کتابخانه بزرگ ترین کتابخانه در آسیا می باشد. این کتابخانه در غرب شهر پکن قرار دارد و در سال 1909 تاسیس شد. تعداد اقلام موجود در این کتابخانه حدود 35 میلیون قطعه می باشد.

 

بزرگ ترین کتابخانه های دنیاکتابخانه کنگره ملی آمریکاکتابخانه بریتانیاکتابخانه عمومی نیویورککتابخانه ملی کاناداکتابخانه ایالتی روسیهکتابخانه ملی ژاپنکتابخانه ملی فرانسهکتابخانه سلطنتی دانمارککتابخانه ملی چینصورگشت

  • پشتیبانی :05632457102
  • پشتیبانی :09351600466
  • آدرس :بیرجند بلوار معلم خیابان فردوسی پلاک 32
  • ایمیل :info[at]tkt30[dot]com
تمامی حقوق این سایت متعلق به می باشد