بار مجاز و اضافه بار در هواپیماچمدان ها را بسته و عازم سفر با هواپیما هستید ؟ به میزان بار چمدان های خود برای سفر توجه کرده اید ؟ می دانید بار مجاز برای پرواز های داخلی و خارجی چگونه است ؟ سفر با هواپیما قوانین خاص خود را دارد که توسط فرودگاه ها و ایرلاین ها تعیین می شود. عدم توجه به قوانین بار مجاز و نوع آن هنگام پرواز از جمله مواردی است که ممکن است برخی مسافران را به دردسر بیاندازد. با صورگشت همراه باشید. 

به طور بار مجاز برای پرواز به 2 دسته بار مجاز کابین و بار مجاز انبار تقسیم می شود. 

 

بار مجاز کابین

بار کابین باری است که با خود به داخل کابین هواپیما می برید. موبایل ، اشیا قیمتی ، مدارک شخصی ، لپ تاپ و وسایلی از این دست از جمله این موارد می باشد. معمولا حداکثر میزان بار مجاز کابین بین 5 تا 8 کیلوگرم متغیر می باشد که برای اطلاع از مقدار دقیق آن باید نوشته های روی بلیط و قوانین ایرلاین مربوطه را مطالعه نمایید. باید توجه داشته باشید که اگر اضافه بار همراه خود داشته باشید ، باید هزینه اضافه بار بپردازید. هزینه اضافه بار هم طبق قوانین ایرلاین مربوطه باید پرداخت شود. باید توجه داشته باشید هر نوع وسیله ای را با خودتان نمی توانید به داخل کابین هواپیما ببرید. در زیر لیستی از اشیا ممنوعه در داخل کابین هواپیما را ذکر می کنیم :

 

 • لوازم نوک تیز مانند چاقو ، قمه ، دریل و ...
 • لوازم انفجاری و آتش زا مانند ترقه ، باروت ، نارنجک ، مواد منفجره و ...
 • باتری های اسیدی
 • وسایل شکستنی
 • برخی مواد غذایی 
 • مایعاتی با حجم بیش از 100 سی سی مانند لوازم آرایشی و ...
 • و هر نوع وسیله دیگری که خطرناک باشد و یا باعث صدمه زدن به دیگر افراد شود.

 

بار هواپیما

بار مجاز در قسمت بار یا انبار هواپیما شامل چمدان های مسافران است و وزن آن ها بسته به ایرلاین مربوطه و کلاس پرواز متفاوت است. اما به طور کلی بار مجاز هواپیما بین 20 تا 50 کیلوگرم متفاوت است. برای دانستن مقدار دقیق این مورد با روی بلیط دنبال عبارتی با عنوان بار مجاز یا Allowed Baggage باشید که جلوی آن بار مجاز نوشته شده است. در نظر بگیرید به ازای هر کیلوگرم بار اضافه باید مبلغی به اندازه یک درصد هزینه بلیط هواپیما به عنوان هزینه اضافه بار بپردازید. همچنینی حداکثر ابعاد بار باید 115 سانتی متر باشد. بار مجاز شرکت هواپیمایی ایران ایر برای پرواز های داخلی و کلاس اکونومی بسته به زیر کلاس مربوطه بین 20 تا 35 کیلوگرم متغیر است. برای ماهان ایر این مقدار 20 کیلوگرم و در پرواز های خارجی 30 کیلوگرم می باشد. 

 

بار مجاز هواپیما یکی از مسائل پیش پا افتاده پرواز است اما در عین حال عدم توجه به همین مسئله معمولی ، گاهی اوقات باعث مشکلاتی در فرودگاه و پرواز تان می شود. به همین دلیل توصیه می کنیم به مقدار بار مجاز که روی بلیط هواپیما درج می شود دقت کافی داشته باشید تا به مشکل برنخورید و پرواز بدون دغدغه ای را سپری کنید. بنابراین اگر اضافه بار همراه تان می باشد ، بهتر است حداقل نیم ساعت زودتر در فرودگاه حضور داشته باشید تا مراحل پرداخت هزینه های اضافه بار را انجام دهید و با خیالی آسوده به پرواز خود برسید. 

 

بار مجاز هواپیماهزینه اضافه بار هواپیمابار مجاز درکابینمجله صورگشت

 • پشتیبانی :05632457102
 • پشتیبانی :09351600466
 • آدرس :بیرجند بلوار معلم خیابان فردوسی پلاک 32
 • ایمیل :info[at]tkt30[dot]com
تمامی حقوق این سایت متعلق به می باشد